آشنایی با طراحی پنجره‌های دوجداره لولایی

پنجره‌های دو جداره لولایی، انواعی از پنجره‌ها هستند که با یک یا دو لولا به قاب اصلی خود متصل می‌شوند. لولاها معمولا در کناره‌های پنجره قرار می‌گیرند. اگر لولاها در بالای پنجره‌ها تعبیه شوند، به آن‌ها پنجره سایه‌بانی می‌گویند و اگر در قسمت پایین نصب شوند، پنجره ناودانی نامیده می‌شوند. به همین دلیل با توجه به شکل قرارگیری لولای پنجره‌ها می‌توانند مدل‌های متفاوتی پیدا کنند.

از ویژگی‌های اصلی پنجره‌های دوجداره لولایی می‌توان به این موارد اشاره کرد: این پنجره‌ها معمولا از دو یا سه لایه شیشه‌ای ساخته می‌شوند، شیشه‌های آن‌ها می‌توانند رنگی یا مات یا به صورت رفلاکس تعبیه شوند، از چند قفل با کیفیت بالا در آن‌ها استفاده می‌شود، معمولا مقاوم در برابر توفان و جریان‌های شدید هوا هستند، می‌توانند در رنگ‌های مختلف و یا طرح‌های چوبی ساخته شوند، از جنس یو پی وی سی، آلومینیوم و یا چوب ساخته می‌شوند.

عموما وقتی صحبت از نصب پنجره‌های دو جداره به میان می‌آید، این مدل از پنجره‌ها بیشتر از موارد دیگر به ذهن افراد مختلف خطور می‌کنند. در واقع می‌توان گفت ساده‌ترین شکل پنجره‌هایی که تمام افراد با آن‌ها آشنا هستند، عبارت هستند از یک قاب پنجره با یک یا دو دستگیره برای باز و بسته کردن و لولاهایی که در کنار پنجره‌ها، پایین یا بالای آن‌ها قرار می‌گیرند. این تعریف، دقیقا همان چیزی است که برای توصیف پنجره‌های دوجداره لولایی انتظار داریم.

این پنجره‌ها معمولا در هر سایز و اندازه‌ای ساخته می‌شوند، و به جز مواردی که محل تعبیه پنجره‌ها دارای شکل و ابعاد غیرمعمولی باشد، می‌توانند در هر ساختمان و با هر نوع کاربری خاصی مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر اندازه، رنگ، شکل و کاربردهای مختلفی در ذهن داشته باشید، پنجره‌های دو جداره لولایی طیف وسیعی از انتخاب‌ها را شامل می‌شوند. این روزها به جرئت می‌توان گفت که تمام تولید کنندگانی که آشنا به اصول ساخت استاندارد یک پنجره هستند می‌توانند پنجره‌های لولایی را با کارایی بسیار مناسب و مقاوم در برابر اتلاف انرژی طراحی کنند و بسازند.

پنجره‌های دو جداره لولایی می‌تواند جنس‌های متفاوتی داشته باشد (چوب نرم، چوب سخت، چوب فراوری شده، یو پی وی سی، آلومینیوم، و یا ترکیب آلومینیوم و یو پی وی سی)، اما انواعی از آن‌ها که با مواد UPVC ساخته می‌شوند، محبوبیت و کارایی بیشتری دارند. پنجره‌های دوجداره UPVC می‎‍‌‌توانند در سایزها و طراحی‎های مختلف و متنوع ساخته شوند و رنگ‎های متفاوتی داشته باشند، هر چند رنگ سفید آن‎ها معمولا خواهان بیشتری دارد.

امروزه میزان عایق بودن پنجره‎ها و مقاومت آن‎ها در برابر اتلاف انرژی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل بهتر است هنگام خرید پنجره‎های دوجداره یو پی وی سی با طراحی لولایی، به استاندارد بودن آن‎ها و همچنین میزان اعتبار و شهرت برندی که انتخاب می‎کنید، توجه ویژه‎ای داشته باشید تا بتوانید بالاترین کارایی را نسبت به محصولی که تهیه می‎کنید، انتظار داشته باشید.

 

منبع:

https://www.doubleglazingpriceguide.org.uk/double-glazing-windows/casement-windows-online/

پاسخ دهید