هزینه تولید و طراحی

چه باور کنیم یا نکنیم، انتخابی که برای پنجره های ساختمان انجام می دهید، نقش مهمی در ظاهر و شکل خانه شما، و حسی که به شما می بخشد، بازی می کند. علاوه بر این، پنجره های ساختمان و جنس و کیفیتی که دارند، می توانند روی هزینه های عمومی شما و قبض های مربوط به مصرف انرژی هم تاثیر بگذارند. بنابراین یک انتخاب ایده آل برای پنجره های خانه، می تواند محل زندگی شما را بسیار راحت تر و لذتبخش تر کند و به مدیریت هزینه های شما نیز کمک بسزایی نماید.

اگر بخواهید خانه ای تازه برای خودتان بسازید، یا منزل خودتان را بازسازی کنید، داشتن گزینه ای مناسب برای پنجره های ساختمان بسیار مهم است و توجه و تمرکز ویژه ای را می طلبد، به خصوص اگر به دنبال اضافه کردن ارزش های تازه ای به خصوصیات خانه خودتان باشید. اما بسیاری از افراد و صاحبان خانه، اطلاعات کافی از تفاوت های انواع پنجره ها و طراحی های متنوعی که برای آنها وجود دارد، ندارند و نمی دانند پنجره های موجود در بازار چه ویژگی ها و مزیت هایی می توانند داشته باشند.

پنجره های یو پی وی سی گزینه اصلی برای ساختمان های جدید هستند و معمولا کسانی که به دنبال بازسازی خانه خود می باشند، پنجره های قدیمی خودشان را با پنجره های uPVC جدید تعویض می کنند. اکثر افراد با توجه به ویژگی های پنجره های uPVC، این نوع پنجره ها را به پنجره های آلومینیومی و چوبی ترجیح می دهند. به هر حال برای کمک به کسانی که به دنبال خرید پنجره هایی مناسب هستند، در ادامه راهنمایی کاملی در مورد پنجره های دوجداره و بهترین انواع آنها خواهیم داشت که با هم می خوانیم.

چرا پنجره های دو جداره یو پی وی سی بسیار محبوب هستند؟

برای اینکه ویژگی ها و مزیت های پنجره های uPVC دو جداره را درک کنیم، بهتر است به برخی ویژگی های اساسی و اصلی آنها نگاهی بیندازیم. این نوع پنجره ها از یک یا تعداد بیشتری واحد عایق شده دو جداره ساخته شده اند که درون یک قاب uPVC نصب می شوند و شکل کلی پنجره را تشکیل می دهند.

قاب بیرونی این پنجره ها از پروفیل های چند حفره ای با جنس یو پی وی سی ساخته می شوند که در گوشه ها به یکدیگر متصل می شوند و اغلب از قسمت داخلی با استفاده از روکش استیل گالوانیزه پوشیده می شوند تا مستحکم تر باشند. ساختار درونی چند حفره ای این پروفیل ها و روکش گالوانیزه داخلی در قاب پنجره های یو پی وی سی به خودی خود می توانند ماندگاری و قدرت این پنجره ها را تا حد زیادی افزایش دهند و باعث شوند که عایق گرمایی بسیار خوبی باشند.

اگر از پروفیل های upvc  با کیفیتی برای این پنجره ها استفاده شود، می توانید محصولاتی را در اختیار داشته باشید که از نظر اتلاف انرژی بسیار بهینه تر هستند و به اندازه ای استحکام دارند که می توانند تا دهه ها ماندگاری داشته باشند.

 

مزیت نصب پنجره های یو پی وی سی دو جداره چیست؟

 • خانه شما را در زمستان گرم نگاه می دارد

پنجره های دو جداره از نظر عایق بودن برای گرما و حرارت بسیار بهینه و کارامد هستند. در طول زمستان و فصول سرد، پنجره های دو جداره، خانه را از هدر رفتن گرما حفظ می کنند.

 • خانه را در تابستان خنک نگاه می دارد

همانطور که پنجره های دو جداره، خانه شما را از هدر رفتن گرما در زمستان حفظ می کنند، در فصل تابستان هم اجازه نمی دهند گرمای بیرون از منزل، به محیط داخلی راه پیدا کند.

 • حفظ انرژی

از آنجا که پنجره های دو جداره مانع از اتلاف گرما در طول زمستان می شوند و از ورود گرما به داخل خانه در فصل تابستان جلوگیری می کنند، به طور قابل توجهی مصرف انرژی را برای خانه ها کاهش می دهند. زیرا دیگر لازم نیست در فصول سرد سال، سیستم گرمایش خانه بیشتر از حد معمول کار کند و فضای خانه را گرم نگاه دارد. همین مسئله برای سیستم خنک کننده خانه ها در فصل تابستان نیز صدق می کند. این امر موجب می شود که هزینه قبوض مربوط به مصرف انرژی به طور چشمگیری برای صاحبان خانه ها کاهش پیدا کند.

 • مقاومت آکوستیک و صوتی

پنجره های دو جداره، مزیت های آکوستیک بسیار مطلوبی دارند و همین ویژگی باعث می شود که کیفیت فضای خانه را از نظر جلوگیری از ورود صداهای مزاحم و آلودگی صوتی حفظ کنند. این پنجره ها مقدار سر و صدای بیرون را تا حد زیادی در محیط داخلی کاهش می دهند و اجازه نمی دهند آلودگی صوتی از خارج خانه وارد فضای داخلی شود.

 • امنیت

پنجره های دو جداره در مقایسه با پنجره های تک جداره معمولی، امنیت بسیار بهتری دارند. وجود دو صفحه شیشه ای برای پنجره ها باعث می شود که استحکام آنها بیشتر باشد و به سختی می توان با شکستن پنجره ها به داخل خانه راه پیدا کرد.

 • کاهش چگالش پنجره ها

پنجره های دو جداره میزان تشکیل رطوبت روی سطح پنجره ها را کاهش می دهند، بنابراین احتمال تشکیل کپک یا قارچ روی سطح شیشه ها و کنار آنها، به ویژه در مناطق مرطوب تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

 

اصلی ترین طراحی ها برای پنجره های دو جداره uPVC

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از پنجره های یو پی وی سی این است که به راحتی می توانید پنجره مورد علاقه خودتان را با توجه به شمایل و نمای خانه خودتان پیدا کنید و انتخاب نمایید. برخی از طراحی های مناسب و محبوب برای پنجره های uPVC که می توانید انتخاب کنید، به این شرح هستند:

 • پنجره باز شونده یا Casement
 • پنجره دو حالته (Tilt & Turn) یا پنجره بازشوی سش (Sash)
 • پنجره های باز شونده هم سطح یا Flush Sash Casement
 • پنجره فرانسوی (French) و تاشوی دوتایی (Bifold)
 • پنجره های برآمده، زاویه دار یا بالکنی (Bay & Bow Windows)
 • پنجره بالا و پایین رونده (Box Sash Windows)

پنجره باز شونده uPVC

پنجره های یو پی وی سی باز شونده یا Casement احتمالا جزو محبوب ترین و پرکاربردترین انواع پنجره های uPVC است زیرا به راحتی با هر نوع فضایی سازگار می شود و برای انواع ساختمان ها مناسب است. معمول ترین شکل از طراحی این پنجره ها، گونه ای است که از طرفین دارای لولا می باشد و به سمت بیرون یا داخل باز می شوند. بعضی از پنجره های باز شونده فقط از یک سمت امکان باز شدن دارند، برخی دیگر ممکن است از بالا دارای لولا باشند و دارای یک بخش ثابت باشند.

ویژگی ها:

 • دو جداره یا سه جداره هستند و شیشه ها می توانند به صورت لمینت شده باشند
 • شیشه ها می توانند رنگی، طرح دار، یا دارای عاج باشند
 • قاب این نوع پنجره ها می تواند در رنگ های مختلف یا دارای طرح چوبی باشد
 • دسته ها می توانند دارای قفل باشند یا از قفل های چند گانه در قسمت های مختلف قاب پنجره استفاده شود
 • دارای زهوار داخلی برای پنجره ها است
 • به صورت Tilt & Turn یا دو حالته هم طراحی می شوند
 • می توانند دارای جرزهای عمودی باشند

پنجره uPVC بازشوی سش (Sash)

پنجره های بازشوی سش که به صورت عمودی باز و بسته می شوند معمولا در خانه های شهری یا ویلایی اروپایی به وفور دیده می شوند و کاربرد زیادی دارند. اگرچه این نوع از پنجره ها طراحی قدیمی دارند، ولی همچنان محبوبیت خودشان را حفظ کرده اند. پنجره های بازشوی سش (Sash) به سمت بالا یا پایین حرکت می کنند و باز یا بسته می شوند. این امکان از طریق مسیر باریکی که در کناره ها طراحی شده است و درون قاب جای گرفته فراهم می گردد.

خود پنجره ها از دو صفحه شیشه ای در قسمت بالا و پایین تشکیل می شوند. ممکن است فقط بخش پایینی پنجره قابل حرکت باشد که به آن حالت یک لنگه ای می گویند، یا ممکن است هر دو قسمت بالا و پایین قابلیت حرکت دادن داشته باشند که در این صورت به نام دو لنگه ای شناخته می شوند. قسمت پایینی می تواند در مسیر داخلی حرکت کند و قسمت بالایی از سمت بیرون بالا و پایین شود. مدل های قدیمی از این نوع پنجره ها فقط دارای یک دسته در مرکز بخشی هستند که دو لنگه پنجره به یکدیگر متصل می شوند. اما پنجره هایی که با این نوع طراحی خاص امروزه ساخته می شوند، می توانند دارای دسته های متعدد در کناره ها یا بخش مرکزی پنجره با قفل های خاصی باشند که امنیت بالایی فراهم می کنند.

پنجره های یو پی وی سی با طراحی بازشوی سش (Sash)، نسبت به پنجره های چوبی با همین طراحی، پهنای کمتری دارند و می توانند به جای استفاده از ریسمان، با فنر های خاصی طراحی شوند که کاربری و کیفیت بسیار بهتری نسبت به مدل های سنتی خواهند داشت. پنجره های دو حالته بازشوی سش هم مدل های جدیدتری دارند که امروزه طراحی می شوند و دارای مسیرهای خاصی برای لنگه های بالایی و پایینی پنجره ها هستند که از طرق آنها هر کدام از لنگه ها به راحتی از قاب جدا می شود و با حفظ تعادل به بالا یا پایین حرکت می کند.

ویژگی ها:

 • به صوررت دو جداره یا سه جداره ساخته می شوند و می توان برای آنها از شیشه های لمینت شده مستحکم استفاده کرد
 • شیشه های آنها می توانند رنگی، عاج دار، یا طرح دار باشند
 • قاب این پنجره ها می تواند رنگی یا با طرح خاص چوبی باشد
 • می توان چند قفل و چند دسته روی این پنجره ها تعبیه کرد
 • دارای زهوار داخلی هستند
 • می توانند دارای جرزهای عمودی متصل قاب باشند

نظر نهایی در مورد پنجره های uPVC

شاید اشتباه نباشد اگر بگوییم که اکثر ما همیشه به دنبال محصولاتی هستیم که قیمت مناسب تر و مقرون به صرفه تری داشته باشند. اما این مسئله برای خریدهای بزرگی مثل اجزای ساختمان، اهمیت خیلی بیشتری پیدا می کند و موضوعات مالی و بودجه ای که برای بهبود وضعیت خانه اختصاص می دهیم همیشه برایمان از اولویت بالایی برخوردار است.

اگر بسیار کنجکاو باشید و در مورد پنجره های موجود در بازار به خوبی تحقیق کنید، مطمئنا توجهتان بیش از هر چیز به پنجره های یو پی وی سی معطوف خواهد شد، به ویژه اگر هزینه ای که برای خرید پنجره های منزلتان در نظر گرفته اید به اندازه کافی باشد.

شاید نیاز نباشد که با توجه به بررسی هایی که در این مقاله روی طراحی های مختلف پنجره های دو جداره یو پی وی سی داشتیم، مجددا درباره مزیت های این نوع پنجره ها، از جمله هزینه های مناسب، بهینه بودن آنها از نظر اتلاف انرژی، امنیت بالا و ماندگاری طولانی مدت آنها صحبت کنیم. اما بدون شک این پنجره ها بهترین گزینه برای جایگزین کردن و تعویض پنجره های قدیمی هستند و هر خریداری را راضی نگاه می دارند.

 

منبع:

https://www.doubleglazingpriceguide.org.uk/double-glazed-windows-prices/

 

پاسخ دهید