امروزه استفاده از مواد uPVC مناسب ترین و بهترین انتخاب برای ساخت بسیاری از اقلام پرکاربرد در اطراف ما است. یو پی وی سی را اغلب به عنوان مواد اولیه برای ساخت درب‌ها و پنجره‌های مدرنی می‌شناسیم که در صنعت ساختمان کاربرد دارند. اما هنگامی که از uPVC صحبت به میان می‌آید اغلب دو سوال به طور معمول برای عموم افراد مطرح می‌شود. آیا یو پی وی سی همان پلاستیک به کار رفته در ساخت بطری‌های آب است؟ آیا uPVC ماده‌ای نرم و انعطاف‌پذیر است؟

برای پاسخ دادن به این دو سوال، بهتر است ابتدا به تشریح این موضوع بپردازیم که PVC واقعا چیست؟ قصد نداریم زیاد در علم شیمی پلیمرها وارد شویم و از دید شیمیایی به معرفی این مواد بپردازیم. اگر خودتان علاقه مند به این موضوع هستید می‌توانید در مورد PVC خام مطالعه کنید. در اینجا بیشتر از جنبه کاربرد uPVC در ساخت پنجره‌ها به مسئله نگاه می‌کنیم.

محصولات PVC معمولا از مواد اولیه و خامی ساخته می‌شوند که در نمک‌ها، نفت و گاز طبیعی موجود است. در واقع می‌توان گفت که مواد PVC از همان ترکیبات پلاستیکی ساخته می‌شوند ولی در واقع از نظر شیمیایی نسبت به آن‌ها متفاوت می‌باشند. ترکیباتی که به عنوان پلاستیک ساز شناخته می‌شوند در طول فرایند ساخت پی وی سی، به آن افزوده می‌شوند.

بنابراین تا این‌جا در پاسخ به سوال اول باید بگوییم: خیر، مواد یو پی وی سی همان پلاستیک‌های به کار رفته در ساخت بطری‌های آب نیستند. در نتیجه پلیمرهای سازنده uPVC کاملا متفاوت از پلاستیک‌ها می باشند.

مواد PVC انعطاف پذیر هستند، اما uPVC خیر. PVC در شکل خالص خودش برای استفاده در ساخت پنجره‌ها مناسب نیست. بنابراین بایستی مواد افزودنی و تثبیت کننده به ترکیبات خام آن اضافه شوند تا ترکیبات را به شکل تثبیت شده درآورند. پس از این فرایند، مواد uPVC ساخته می‌شوند و امکان استفاده از این مواد در ساخت و تولید درب و پنجره‌های uPVC فراهم خواهد شد. میزان تثبیت کننده‌هایی که به ترکیبات اولیه PVC افزوده می‌شود با توجه به مشخصات محصولات تولیدی و با توجه به دستورالعمل‌هایی که تولیدکنندگان مختلف دنبال می‌کنند، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که کیفیت درب و پنجره‌های تولید شده توسط هر کدام از تولید کننده‌ها متفاوت است و همیشه توصیه می‌شود که هنگام خرید پنجره‌های uPVC، بهترین کیفیت را انتخاب کنید.

در پایان با تمام این اوصاف، در پاسخ به سوال اصلی که در ابتدا مطرح کردیم باید بگوییم که مواد uPVC به کار رفته در ساخت پنجره‌ها، کاملا سخت هستند و خاصیت انعطاف‌پذیری و خم‌شوندگی ندارند.

 

منبع:

 https://www.oasisupvc.com/isn-t-it-the-same-plastic-as-water-bottles-isn-t-pvc-soft

پاسخ دهید