فرقی نمی‌کند ساختمانی که در نظر گرفته‌اید، منزلی مسکونی باشد یا کاربری تجاری داشته باشد، به هرحال طراحان، معماران و مالکین آن پیش از استفاده از ساختمان بایستی نسبت به کیفیت مواد، مصالح و تمام عناصر به کار رفته در آن اطمینان حاصل کنند. درها و پنجره‌ها نیز یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های معماری ساختمان هستند که نقش بسیار مهمی در حفاظت، ایمنی و هم‌چنین زیبایی آن بازی می‌کنند. در عین حال فاکتورهای مختلف و مهمی هم‌چون ایستایی و مقاومت ساختمان، قیمت آن، کاربرد و عملکردی که از آن انتظار می‌رود و هم‌چنین طول عمر ساختمان نیز به اجزایی هم‌چون درها و پنجره‌ها وابسته هستند. پیش‌تر، درها و پنجره‌هایی که در ساختمان‌های مسکونی یا تجاری استفاده می‌شدند، صرفا به عنوان روزنه یا دریچه‌ای به نظر می‌رسیدند که روی دیوارها تعبیه می‌شدند و به طور کاملا سنتی از ورقه‌های استیل، یا چوب و یا آلومینیوم تهیه می‌شدند و یک سطح ساده شیشه‌ای در چهارچوب آن‌ها نصب می‌شد و به شکلی کاملا ابتدایی با نصب یک دستگیره، یا قفل پیچشی و یا لولا باز و بسته می‌شدند. البته باید بدانیم که راه درازی طی شده است تا پنجره‌ها از یک المان غیرضروری و بی‌اهمیت تبدیل به یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عناصر در ساختمان‌ها شوند و به اهمیت آن‌ها در جلوگیری از اتلاف انرژی و افزایش امنیت و راحتی پی برده شود.

در حال حاضر به کارگیری قاب‌های یو‌‌‌پی‌وی‌سی، جدیدترین راهکار برای ساخت پنجره‌ها در پروژه‌های ساختمانی، به خصوص ساختمان‌های مسکونی است، که می تواند با شاخصه‌های دوست‌دار محیط زیست، و هم‌چنین نگهداری و مراقبت‌های حداقلی، نقش یک عامل جایگزین را برای مواد قدیمی‌تر هم‌چون چوب بازی کند.

همان‌طور که می‌دانیم و شواهد نیز نشان می‌دهد، درب‌ها و پنجره‌های ساخته شده از UPVC دارای فواید و مزیت‌های مختلف و غیرقابل انکاری در مواجهه با عوامل و حوادث طبیعی هم‌چون آتش‌سوزی، وزش باد، و رطوبت هستند. هم‌چنین دارای ویژگی‌هایی هم‌چون ظاهر زیباتر، ماندگاری بیشتر، عایق گرمایی و صوتی نیز هستند و می‌توانند برای کاربری‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

یوپی‌وی‌سی ماده‌ای است که خاصیت رسانندگی گرمایی بسیار پایینی دارد و می‌تواند بین 30 تا 35 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کند و در عین حال مانع از به وجود آمدن پل گرمایی شود، که در نتیجه برخلاف آلومینیوم از ایجاد چگالش نیز جلوگیری می‌نماید. یوپی‌وی‌سی هیچگاه دچار پوسیدگی، خوردگی، رنگ پریدگی، خراشیدگی و تخریب سطحی نمی‌شود. برای تمیز کردن آن کافی است کمی آب و صابون به کار ببرید و به نرمی سطح آنها را بشویید تا همیشه بهترین مراقبت و نگهداری را از آنها داشته باشید.

علیرغم آنکه طراحی و تولید درب‌ها و پنجره‌های UPVC در سراسر جهان گسترش یافته است اما هم‌چنان بیشترین موادی که برای این منظور به کار برده می شوند، چوب (در ساختمان‌های مسکونی روستایی)، چهارچوب‌های آهنی و استیل (در خانه‌های ارزان قیمت)، و آلومینیوم (در ساختمان‌های شهری) است. اما محصولات UPVC به دلیل کارایی بسیار خوب و ویژگی‌های مثال زدنی که دارند، روز به روز سهم بیشتری از بازار ساخت و ساز را به خود اختصاص می‌دهند. فاکتورهای متعددی در افزایش این سهم شرکت دارند. از جمله می‌توان به گسترش شهرنشینی، اهمیت روز افزون کاهش اتلاف انرژی، و فرسوده شدن ساختمان‌های قدیمی شهری اشاره کرد. تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا یوپی‌وی‌سی به عنوان ماده ای مهم در آینده ساختمان‌ها شناخته شود.

بر طبق آمارهای بین المللی که منتشر شده است، در سال‌های آتی، رقم شهرنشینی در مناطق مختلف به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت و این مسئله نیاز به گسترش ساخت و سازهای مسکونی و تجاری شهری را بیشتر خواهد کرد. تمام ساختمان‌هایی که در آینده ساخته می‌شوند باید حتما از نظر تهویه مطبوع و هم‌چنین مصرف انرژی به صورت مطلوبی تجهیز و بهینه‌سازی شوند. همین مسئله باعث خواهد شد که کاربردهای پنجره‌های یوپی‌وی‌سی، به عنوان جایگزینی مناسب برای مدل‌های قدیمی پنجره‌ها، روز به روز افزایش پیدا کند.

بازار خرید پنجره‌های UPVC رفته رفته بزرگ‌تر می شود و هرچه مزایا و فواید استفاده از این ماده در ساخت درب‌ها و پنجره‌ها به آگاهی افراد مختلف می‌رسد، استفاده از آن‌ها نیز گسترش می‌یابد. می‌توان گفت که به کارگیری درب و پنجره UPVC در ساختمان‌ها به جای انواع متداول قدیمی، نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است که با انتخابی صحیح به شکلی کاملا بهینه توسط شما انجام می‌گیرد.

ویژگی‌های درب و پنجره‌های خوب

  • درب و پنجره‌های ساخته شده از یوپی‌وی‌سی که کیفیت خوبی دارند، بایستی استانداردهای بین‌المللی را پوشش داده باشند و در واقع تست‌های مختلفی که در زمینه کیفیت وجود دارد را گذرانده باشند تا از نظر کیفی به حد قابل قبولی برسند.
  • مواد اولیه پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی معمولا به دو صورت تهیه می‌شوند. برخی از آن‌ها ممکن است شامل سرب باشند که ماده‌ای سمی است، اما برخی از آن‌ها که تحت استانداردهای اروپایی تولید می‌شوند، بدون سرب هستند، زیرا بر طبق قوانین اروپا استفاده از سرب در ترکیبات پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی ممنوع است. بنابراین بهتر است محصولاتی را تهیه نمایید که بر اساس استانداردهای اروپا تولید شده‌اند.
  • بهتر است محصولاتی که انتخاب می‌کنید توسط تولید‌کنندگان محلی طراحی و تهیه شده باشند. این محصولات معمولا با شرایط آب و هوایی که در کشور وجود دارد مطابقت دارند و به همین دلیل کیفیت بهتری نیز خواهند داشت. ترکیب تیتانیوم دی‌اکسید در محصولات یوپی‌وی‌سی برای مقاومت در برابر اشعه‌های UV به کار برده می‌شوند. به همین دلیل رنگ این پروفیل‌ها معمولا مایل به سفید است. وجود این ترکیبات باعث می‌شود درب و پنجره‌هایتان تغییر رنگ ندهند. از آن‌جا که تیتانیوم فلزی گران قیمت است، پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی با کیفیت ممکن است قیمت نسبتا بالاتری داشته باشند.
  • معمولا محصولاتی که از یک تولید کننده خاص خریداری می‌شوند، یک نوع فرمولاسیون خاص دارند، و به این ترتیب به راحتی می‌توانید نسبت به استاندارد بودن کلیه محصولات آن تولیدکننده اطمینان حاصل کنید.

منبع:

https://www.quora.com/How-can-one-choose-the-right-uPVC-doors-and-windows 

پاسخ دهید