• هیچ محصولی در سبد خرید نیست!

دو جداره کردن پنجره ها یعنی چه؟

پنجره‌های دوجداره عموما متشکل از دو بخش شیشه‌ای هستد که به صورت مجزا از یکدیگر نصب می‌شوند و در فضای فاصله افتاده میان آنها، هوا، و یا نوعی گاز خالص، یا هر نوع ماده‌ای که بتواند این فضا را پر کند، وجود خواهد داشت.

شاخص U چیست؟

شاخص U واحد اندازه‌گیری برای سنجش میزان عبور گرما و رفتار گرمایشی میان قسمت‌های مختلف پنجره‌ها است. این شاخص به رسانش کل پنجره یعنی شیشه و قاب آن، اختصاص دارد و با واحد وات بر متر مربع بر درجه کلوین بیان می‌شود.

هرچه میزان شاخص U کمتر باشد، پنجره عایق بهتری برای گرما خواهد بود، و در نتیجه عملکرد بهتری برای جلوگیری از اتلاف انرژی خواهد داشت. به عبارت ساده تر، شاخص U نشان می دهد که درب یا پنجره مورد نظر ما تا چه حد در زمستان گرما را درون ساختمان حفظ می‌کند و در فصل تابستان از وارد شدن گرما به فضای داخلی جلوگیری می‌نماید.

آلومینیوم رسانای بهتری برای گرما است و نسبت به چوب یا UPVC به راحتی می تواند گرما را انتقال دهد. در نتیجه محصولاتی که با آلومینیوم ساخته می شوند، با یک نوع شیشه یکسان، در مقایسه با چوب و UPVC شاخص U بالاتری دارند. دو جداره کردن پنجره‌ها نیز روی شاخص U تاثیر می‌گذارد و به این ترتیب اگر قاب پنجره با شیشه‌های دو جداره ساخته شود؛ شاخص U به طور چشمگیری کاهش می‌یابد و بنابراین برای جلوگیری از اتلاف انرژی محصول کارآمدتری خواهیم داشت.

پنجره‌های با قاب چوبی دارای شاخص U در حدود 1.9 واحد، پنجره‌های آلومینیومی (بدون عایق گرما) 6.6 واحد، پنجره‌های آلومنیومی عایق گرمایی 2.2 واحد و پنجره‌های UPVC دارای شاخص U در حدود 1.3 تا 1.9 واحد هستند. برخی از پنجره‌های UPVC که استانداردهای اروپایی را دریافت می‌کنند دارای شاخص U کمتر از 1 واحد نیز هستند.

ضریب جذب گرمای خورشیدی چیست؟

 ضریب جذب گرمای خورشیدی یا SHGC مقدار گرمایی است که می تواند در هر بار تماس مستقیم با نور خورشید، توسط پنجره‌ها دریافت شود. در فصل تابستان، میزان بالای SHGC در فصل تابستان می‌تواند باعث اضافه شدن گرمای بیشتری در محیط داخلی خانه‌ها شود و تاثیر منفی بر سیستم خنک کننده ساختمان بگذارد. در حالی که در فصل زمستان شاخص SHGC با فراهم کردن گرما بوسیله تابش مستقیم خورشید به گرمایش خانه کمک خواهد کرد. بنابراین شاخص SHGC از آنجایی اهمیت دارد که نشان‌دهنده مقدار گرمای نفوذی به خانه بوسیله تابش مستقیم نور خورشید است. میزان SHGC می تواند با دوجداره کردن پنجره‌ها و همچنین زاویه و جهت قرارگیری پنجره‌ها در ساختمان، به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کند.

پنجره آلومینیومی با عایق گرمایی چیست؟

 برای بهبود ویژگی عایق گرمایی در پنجره‌ها، جلوگیری از رسانش گرمایی بسیار حائز اهمیت است. پنجره‌های آلومینیومی با عایق گرمایی، دارای ویژگی‌های خاصی هستند که عایق بودن آنها را تامین می‌کند. از آنجایی که آلومینیوم فلزی رساناست و گرما را به خوبی انتقال می‌دهد، نمی‌تواند عایق خوبی باشد، مگر آنکه قابلیت‌های خاصی به آن اضافه شود که این مهم را برایش فراهم آورد. برای این منظور یک ترمز گرمایی که از یک ماده نارسانا ساخته می‌شود در مرکز قاب آلومینیومی کار گذاشته می‌شود تا از شارش انرژی گرمایی جلوگیری کند و به عبارتی پل گرمایی موجود در قاب پنجره را مسدود نماید. این ترمز گرمایی باعث پایین آوردن شاخص U در محصول می‌شود. از این جنبه پنجره‌های UPVC بسیار کارآمد هستند و علاوه بر اینکه به خودی خود عایق بسیار خوب گرمایی می‌باشند، می‌توانند تا حد زیادی رسانایی گرمایی را نیز کاهش دهند و به تنهایی به عنوان ترمز گرمایی به کار گرفته شوند.

 

منبع:

http://www.upvcwindows.org.au/technical-info

پاسخ دهید