• هیچ محصولی در سبد خرید نیست!

وقتی در مورد طرح فرانسوی برای درب و پنجره ها صحبت می کنیم، اغلب تصورمان به سمت و سویی کشیده می شود که شامل درب و پنجره هایی با صفحات بزرگ شیشه ای و پنل های جزئی باشد. این نوع از طراحی پنجره ها می تواند با طرح هایی که دارای بخش های اندکی از قاب پنجره و به صورت شبکه ای هستند و البته بیشتر روی به کارگیری از شیشه ها تمرکز دارند، قرابت داشته باشد.

در واقع درب و پنجره فرانسوی، بیشتر از یک محل ساده برای ورود و خروج ساکنین به شمار می رود و فضای ایده آلی را برای ورود نور طبیعی آفتاب به درون ساختمان فراهم می کند. به همین دلیل علاوه بر زیبایی خاصی که در طراحی این نوع پنجره ها وجود دارد، مزایا و فواید کاربردی هم در محیط داخلی خانه خواهند داشت.

 

زیبایی هنرمندانه پنجره ها

بهتر است ابتدا از زیبایی این پنجره ها بگوییم. فرقی نمی کند خانه شما طراحی مدرن داشته باشد، یا سنتی باشد، به هر حال درب و پنجره های فرانسوی برای محیط زندگی شما کاربردی و به درد بخور هستند. تفاوت میان درب های استاندارد پاسیو و درب های فرانسوی در ضخامت ریل کشویی آنهاست. در پنجره ها و درب های فرانسوی، معمولا ریل ها از بخش بالایی و کناره های قاب پنجره، پهن تر هستند، و همین امر باعث می شود که ظاهر آنها متمایز باشد. همچنین زیبایی طراحی فرانسوی برای درب و پنجره ها، وابسته به تناسب و تقارن این نوع طراحی است. البته باید بدانید که پنجره های فرانسوی امروزی، لزوما دارای قاب های مشبک نیستند.

استفاده بیشتر از نور با بکارگیری پنجره های فرانسوی

وقتی برای اولین بار طراحی پنجره های فرانسوی در قرن هفدهم میلادی رواج پیدا کرد، از آن به عنوان راه حلی برای استفاده از نور بیشتر در خانه های کم نور و تاریک یاد می کردند. به همین ترتیب درب های با طرح فرانسوی هم مثل پنجره های فرانسوی طراحی و ساخته شدند. در این نوع درب ها، بخش زیادی را شیشه ها تشکیل می دادند.

این روزها بیشتر درب های فرانسوی به عنوان درب های پاسیو به کار گرفته می شوند، که بیشترشان از شیشه ساخته می شوند. درب های فرانسوی خودشان شکل ها و سبک های مختلف دارند، از جمله می توان به انواع تاشو به سمت داخل یا به سمت خارج، و درب های کشویی اشاره کرد. همچنین بعضی از آنها دارای قاب های شبکه ای و بعضی دیگر ساده هستند.

به علاوه با توجه به محیط و موارد استفاده از آنها باید به برخی نکات هم توجه کرد. مثلا باید بدانیم که برای محیط های کوچک تر، استفاده از درب هایی با یک پنل ایده آل است. اگر درب ها به گونه ای طراحی شوند که از دو طرف به یکدیگر می رسند، فضای شما را بازتر خواهند کرد. همچنین این درب ها می توانند در کناره ها هم دارای ساید لایت باشند و به عبارتی پنجره های کوچکی در کناره های درب ها تعبیه شود تا نور بیشتری به محیط وارد شود.

بهینه سازی انرژی در پنجره های فرانسوی

یکی دیگر از جنبه های درب و و پنجره های فرانسوی که امروزه تولید می شوند، بهینه سازی انرژی برای این نوع پنجره ها است. بسیاری از پنجره های فرانسوی با شیشه های دو جداره ساخته می شوند که با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار مناسب هستند. استفاده از پنجره های دو جداره در مناطقی که سرمای شدید دارند، به جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایی بسیار کمک می کند. همچنین در آب و هوای گرم هم از تبادل گرمایی تا حد ممکن جلوگیری می کنند و باعث می شوند محیط داخلی ساختمان خنک تر باقی بماند. مطمئنا درب و پنجره های فرانسوی قدیمی از چنین ویژگی های بی بهره هستند و می توانند از نظر مصرف بهینه انرژی چندان مناسب نباشند، مگر آنکه آنها را به شیشه های چند جداره مجهز کنید و یا به طور کامل با انواع مدرن و جدیدی که از مواد بهینه تری همچون یو پی وی سی ساخته شده اند، جایگزین نمایید.

ارتباط محیط بیرون و فضای داخل

با استفاده از درب ها و پنجره های فرانسوی می توانید به راحتی محیط های بیرون و داخل خانه را به یکدیگر متصل کنید. اگر دوست دارید با خانواده خودتان بیشتر در محیط پاسیو، حیاط خلوت یا حیاط بیرونی خانه دور هم جمع شوید، می توانید با درب ها یا پنجره های طرح فرانسوی این نوع محیط های خانه را کاربردی تر کنید و به فضای داخلی خانه خود ارتباط دهید. با استفاده از درب و پنجره های فرانسوی علاوه بر طراحی زیباتر برای خانه خودتان، و به کارگیری نور آفتاب، ارتباط بهتری بین این نوع فضاها با محیط زندگی برقرار می شود. البته استفاده از درب ها و پنجره های uPVC که با طراحی فرانسوی ساخته می شوند، از مزایای بسیار بیشتری برخوردار می شوید و کاربری بهینه تری نیز از آنها خواهید داشت.

منبع:

https://www.milgard.com/blog/what-french-door

پاسخ دهید