• هیچ محصولی در سبد خرید نیست!

مهم ترین نکات برای جلوگیری از اتلاف انرژی از طریق پنجره ها

شکل سخت شده پلی وینیل کلراید یا یو پی وی سی، در واقع نوعی پلاستیک مقاوم و سخت است. پنجره های ساخته شده از uPVC به صورت دو جداره یا چند لایه طراحی می شوند و در بسیاری از کشورها با توجه به استانداردهای صنعتی که دارند، مورد توجه قرار گرفته اند.

درب و پنجره های uPVC به طور بسیار کارامدی فضای اتاق ها را عایق می کنند و از هدر رفتن و اتلاف انرژی تا حد ممکن جلوگیری می کنند. به این ترتیب در فصل تابستان از افزایش دمای محیط داخل جلوگیری و در فصل زمستان از خروج گرما ممانعت می کنند. این مسئله تا حد بسیار زیادی به دلیل وجود لایه ای از هوا بین دو صفحه شیشه ای است که در فرایند ساخت پنجره های دو جداره و چند لایه ایجاد می شود. بخش دیگری از خاصیت عایق بودن پنجره های یو پی وی سی، به دلیل استفاده از پلاستیک در قاب این پنجره ها است و از آنجا که مواد پلاستیکی رسانای خوبی نیستند، می توانند انتقال گرما از محیط گرم به محیط سرد را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. همین امر باعث کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کم شدن هزینه های مربوط به آن و همچنین کاهش پیدا کردن مصرف سوخت های فسیلی می شود.

وقتی اختلاف دمای محیط بیرون و داخل خانه زیاد باشد، درب و پنجره هایی که به خوبی عایق نیستند، می توانند باعث افزایش هزینه ها و بالا رفتن قبض های مربوط به مصرف انرژی شوند. اما درب و پنجره هایی که از نظر جلوگیری از اتلاف انرژی بهینه هستند، راحتی و آسایش خانه شما را در طول سال تامین می کنند و به این ترتیب از بابت میزان انرژی مصرفی برای گرمایش و سرمایش منزل در طول روزهای سرد و روزهای بسیار گرم سال هم خاطرتان آسوده خواهده بود. با نکته هایی که در ادامه بیان می شود، میزان مصرف انرژی را برای خانه های خودتان بهینه نگاه دارید.

خانه خودتان را از نظر مصرف انرژی متحول کنید

با یک بررسی مختصر یا براورد میزان اتلاف انرژی از طریق درب ها و پنجره های ساختمان می توانید روش های موجود برای کاهش مصرف انرژی را در خانه خودتان بیابید. تقریبا 23 درصد از انرژی ساختمان از طریق پنجره ها هدر می رود. کارشناسان این حوزه می توانند میزان مصرف انرژی را در خانه شما بررسی و آنالیز کنند و این میزان را پس از نصب و استفاده از درب و پنجره های یو پی وی سی و انواع پنجره هایی که مصرف انرژی را بهینه می کنند، مقایسه نمایند.

 

از ورودی ها شروع کنید

درب ورودی ساختمان می تواند نقش بسیار مهمی را در مقایسه با المان های ورودی و خروجی انرژی در خانه شما بازی کند. اگر درب ساختمان به خوبی بسته نشود یا به طور کارآمدی عایق نشده باشد، باید بهای این نقص را با پرداخت قبوض پرهزینه انرژی بپردازید. درب ساختمان را برای پیدا کردن درزها و شکاف هایی که عامل خروج انرژی از ساختمان هستند، بررسی کنید. اگر امکان تعمیر و بازسازی درب ها وجود ندارد، وقت آن رسیده است که اقدام به تعویض آنها کنید.

به شیشه ها اهمیت دهید

در پنجره های استاندارد، اقدامات لازم برای ساخت محصولاتی کارآمد و بهینه انجام می شود. یک پنجره استاندارد، چیزی بیش از یک صفحه شیشه ای ساده خواهد بود. در واقع پنجره های مناسب و بهینه سازی شده که عموما از جنس uPVC ساخته می شوند، مجموعه ای واحد با اجزای مختلف هستند که می توانند از کنار هم قرار گرفتن چندین لایه ساخته شوند. پنجره هایی که از نظر مصرف انرژی بهینه سازی شده اند، شامل دو یا چند صفحه شیشه ای عایق شده هستند که با لایه ای گازی در میان آنها ساخته می شوند و مزیت ها و قابلیت های خوبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی دارند. از طریق این قابلیت ها و ویژگی های منحصر بفرد، عبور گرما از طریق پنجره ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. پنجره های یو پی وی سی که با جدیدترین تکنولوژی ها ساخته می شوند، عموما از چنین مزایایی به بهترین شکل ممکن برخوردار هستند.

جهت قرار گیری پنجره ها

موقعیت و جهتی که پنجره ها نصب می شوند، می تواند تفاوت بسیار عمده ای در میزان شدت نوری که به خانه می تابد داشته باشد. جهت های رو به جنوب و رو به غرب نور آفتاب بسیار بیشتری دریافت می کنند. به همین دلیل برای درب و پنجره ها در این جهت ها باید حتما محافظ اشعه UV با بالاترین درجه استفاده شود.

میزان ممانعت از اتلاف انرژی را محاسبه کنید

صرف نظر از اینکه تا چه حد برای خرید و نصب درب و پنجره هایتان هزینه می کنید، در نظر داشته باشید که یک سرمایه گذاری بلند مدت در میزان مصرف انرژی سالانه و هزینه ای که از این بابت پرداخت می کنید، خواهید داشت. علاوه بر مواردی که برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی گفته شد، به ماندگاری پنجره ها و درب های ساختمان و همچنین هزینه نگهداری از آنها هم توجه کنید. با مطالعه و بررسی بیشتر در این زمینه باز هم خواهید دید که پنجره های یو پی وی سی بهترین انتخاب برای خانه شما خواهند بود.

محصولات uPVC در برابر هر نوع آب و هوایی مقاوم هستند. همچنین می توان گفت که تقریبا به مدت 25 سال از هر نوع روش خاصی برای نگهداری بی نیاز می باشند. در ضمن تولید پروفیل های آلومینیومی، هفت برابر بیشتر از پروفیل های uPVC انرژی مصرف می کند. این گفته عینا از مقاله ای با عنوان «راهنمای سبز» که توسط Building Research منتشر شده است، نقل می شود.

این مقاله شامل جزئیاتی از تاثیرات محیط زیستی انواع مختلفی از پنجره ها است. در اطلاعات ذکر شده در این مقاله، پنجره های ساخته شده از یو پی وی سی با پنجره های چوبی، آلومینیومی، و استیل مقایسه شده اند و تاثیرات استفاده از آنها روی 13 معیار محیط زیستی مختلف بررسی شده است. این معیارها از سلامت انسان و تغییرات آب و هوایی گرفته تا اتلاف انرژی و تاثیر در لایه اوزون را در برمی گیرند. راهنمای سبز Building Research به محصولات uPVC رتبه A را برای تولید پنجره های خانگی و رتبه A+ یعنی بالاترین رده را برای پنجره های تجاری اختصاص می دهد.

در ضمن محصولات پلاستیکی حفظ کننده انرژی هم هستند چون معمولا نسبت به سایر مواد مصرفی، سبک تر هستند و به این ترتیب برای حمل و نقل آنها سوخت کمتری مصرف می شود. ترکیبات حاوی مواد پلاستیکی که در ساخت و ساز ساختمان ها به کار گرفته می شوند، علاوه بر اینکه عایق بسیار خوبی ایجاد می کنند، رسانایی گرمایی را در فضاهای داخلی ساختمان هم کاهش می دهند و به این ترتیب انرژی کمتری برای خنک کردن یا گرم کردن اقامتگاه های مسکونی و سایر اماکن به کار برده می شود. تولید مواد پلاستیکی هم در مقایسه با سایر مواد، مصرف انرژی کمتری را در پی دارد. از آنجایی که مواد PVC هم حاوی پلاستیک در ترکیبات خود هستند، و ماندگاری بالایی دارند، مدت زمان زیادی قابل استفاده هستند و در نتیجه تاثیر چشمگیری در کاهش مصرف انرژی خواهند داشت. همچنین مواد PVC قابل بازیافت هم هستند و هنگام سوختن نیز آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند.

در عین حال PVC در برابر خوردگی ناشی از شرایط آب و خاک به ویژه در محل های دفن زباله، مقاوم است. این مواد می توانند در چنین شرایطی بدون تغییر باقی بمانند و مواد شیمیایی مضر از آنها دفع نمی شود و وارد خاک نمی گردد. پنجره های uPVC عموما نمره استاندارد و رتبه های بسیار قابل قبولی از نظر آسیب های محیط زیستی کسب کرده اند و در سطح بین المللی برای استفاده در صنایع ساختمان سازی، مورد تایید می باشند.

 

منبع:

http://www.bajajwindows.com/blogs/energy-saving-tips-for-your-home

 

پاسخ دهید