• هیچ محصولی در سبد خرید نیست!

استفاده از درب و پنجره های یو پی وی سی، از نظر کیفیت و کارایی، مزایای مختلفی برای ساختمان ها و خانه ها دارد. این نوع پنجره ها دارای گستره وسیعی از رنگ ها و طراحی های متفاوت هستند که از میان آنها به راحتی می توانید بهترین گزینه را برای منزل خودتان انتخاب کنید و با نصب پنجره های uPVC متناسب با محیط زندگی و محل مورد نظرتان علاوه بر بهینه سازی بیشتر فضای داخلی، ظاهر بسیار مطلوب تری نیز برای ساختمان داشته باشید. درب و پنجره های دو جداره یو پی وی سی قابلیت رنگ آمیزی بعد از نصب را ندارند و معمولا از مواد PVC رنگی یا سفید ساخته می شوند.

با وجود اینکه پنجره های یو پی وی سی دارای روکش رنگی در بازار موجود هستند، اما پی وی سی های سفید رنگ معمولا طرفداران بیشتری دارند. دلیل این امر راحتی تمیز کردن این پروفیل های سفید رنگ در خانه، و همچنین ظاهر روشن و تمیزتری است که دارند.

اما پنجره های یو پی وی سی دارای روکش رنگی هم در انواع مختلفی تولید می شوند. به عنوان مثال می توان به طرح چوب قهوه ای مایل به قرمز، و همچنین طرح چوب بلوطی اشاره کرد. همچنین در حال حاضر رنگ های خاص تر و جدیدتری هم از آنها در بازار موجود است. از جمله طرح های چوب گیلاس، بلوط ایرلندی، و طیف های مختلفی از قرمز، خاکستری و آبی، که می توانید با توجه به سلیقه خودتان انتخاب کنید.

با توجه به جنس روکش و طرح و رنگ هایی که برای پنجره های uPVC انتخاب می کنید، روش های خاصی برای شستشو و تمیز کردن قاب این نوع پنجره ها وجود دارد. اما استاندارد های مشخصی هم برای حفظ و نگهداری پروفیل های یو پی وی سی وجود دارد که بدون توجه به ظاهر آنها برای مراقبت و تمیز کردن از آنها باید رعایت نمایید و به عنوان دستورالعمل به کار بگیرید.

میزان نو بودن یا کهنه بودن پنجره ها و مدت استفاده از آنها می تواند روی ظاهرشان تاثیر گذار باشد. ممکن است بعضی از انواع پنجره های uPVC تا بیست سال هم عمر داشته باشند. با تکنیک های لازم برای حفظ و نگهداری از درب و پنجره های یو پی وی سی باید بتوانید تا حد امکان آنها را تمیز نگاه دارید و آنها را به شرایط اولیه و شکل و شمایلی که کاملا نو بوده اند، برگردانید.

در واقع پیشنهاداتی وجود دارد که با به کارگیری آنها می توانید درب و پنجره های uPVC کهنه را هم دوباره نونوار کنید. البته با این وجود بایستی بدانید که پنجره ها و درب های قدیمی تر، کارایی محصولات امروزی را ندارند و پنجره هایی که در حال حاضر تولید می شوند بسیار کارامدتر و بهینه تر طراحی می شوند. همچنین ممکن است اجزای مختلف آنها مانند دستگیره ها یا قفل ها هم به درستی کار نکنند. به همین دلیل بهتر است حداقل در هر دوره شش ماهه آنها را بررسی کنید و در صورت لزوم تعمیر و نگهداری از آنها را مورد توجه قرار دهید.

روش های استاندارد برای تمیز کردن پنجره

اول از همه وقتی پنجره را باز کنید، متوجه محل قفل و دستگیره اصلی پنجره می شوید که احتمالا پر از گرد و خاک خواهد بود. با استفاده از یک قلمو، خاک این بخش ها را پاک کنید و با بکارگیری جاروبرقی، باقی مانده غبار موجود را تمیز کنید. پیشنهاد می کنیم برای تمیزکاری به شکل مطلوب تر، حتما پنجره های uPVC را با یک تکه پارچه نرم و تمیز که آغشته به آب و صابون است، پاک کنید. برای اینکه تمام قسمت های بیرونی و داخلی پنجره را به خوبی تمیز کنید، حتما از محلول آب و صابون معمولی استفاده کنید. بعد از شستشو، با یک پارچه دیگر، سطوح پاک شده را خشک کنید. در حالتی که پنجره باز است، تمام گوشه و زوایای آن را، و همچنین اجزای پلاستیکی پنجره را با همان پارچه صابونی به خوبی پاک کنید.

در اطراف دستگیره پنجره، از قسمتی که روی قاب سوار شده است، ممکن است لکه و آلودگی ببینید. تمام این بخش ها را با پارچه آغشته به آب و صابون پاک کنید. گاهی لکه های چسب به دلیل نصب برچسب ها روی قاب پنجره، ظاهر بسیار کثیفی به پنجره می دهند. تمام این لکه ها با صابون قابل تمیز شدن هستند. اگر برچسب هایی هم روی شیشه ها چسبیده باشند و نتوانید با آب و صابون آنها را پاک کنید، پیشنهاد میکنیم که از محلول شیشه شوی یا حلال های چسب استفاده کنید.

گاهی اوقات که هنگام نقاشی ساختمان، مقداری رنگ روی شیشه ها پاشیده می شود، و لکه های رنگی روی آنها باقی می ماند، افراد حرفه ای معمولا از یک تیغه تیز برای از بین بردن لکه های رنگ استفاده می کنند. این روش که برای زدودن هر نوع لکه قوی از روی شیشه ها کاربرد دارد، باید با دقت خیلی زیادی انجام شود تا بر حسب اتفاق، هیچ نوع خراشی روی شیشه ها ایجاد نشود. تا جای ممکن این کار را به آرامی انجام دهید. اگر در به کارگیری این روش شک دارید، حتما این کار را به افراد حرفه ای بسپارید.

استفاده از اسپری، شیشه شوی و محلول های تمیز کننده پنجره ها

نوع پاک کننده هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، به نوع رنگی که به عنوان روکش کار به کار رفته است، و همچنین عمر پنجره یو پی وی سی شما و میزان کثیفی و آلودگی سطوح آنها وابسته است. اگر پنجره های شما از نوع PVC سفید رنگ است و نسبتا نو می باشد، محلول های تمیز کننده PVC برای استفاده شما کافی هستند.

درب و پنجره های قدیمی

اگر پنجره های خانه شما تا حدودی قدیمی هستند، و نیاز به تمیزکاری بیشتری دارند، از تمیزکننده های قوی تری استفاده کنید. البته دقت کنید که با توجه به دستورالعمل ها و راهنمایی هایی که شرکت تولید کننده پروفیل های uPVC پنجره های شما ارائه می دهند، شوینده های مورد نظرتان را انتخاب کنید. سعی کنید از به کارگیری پاک کننده های قوی روی شیشه های پنجره اجتناب کنید و آنها را تنها روی سطح قاب یو پی وی سی پنجره به کار ببرید.

بهتر است همیشه یک بطری از محلول های پاک کننده PVC از فروشگاه خریداری کنید و در خانه داشته باشید. البته باید راهنمای مربوط به این نوع شوینده ها را با دقت بخوانید. این محلول های پاک کننده فرایند تمیزکاری پنجره های یو پی وی سی را تکمیل می کنند و گرد و غبار را از کوچکترین بخش ها و درزها هم بیرون می کشند. برای آنکه مطمئن شوید که شوینده مورد استفاده شما به سطوح سیلیکونی آسیب نمی رساند، قبل از به کار بردن آن، کمی از ماده پاک کننده را روی یک جسم سیلیکونی بریزید و آن را امتحان کنید. این کار روش بسیار خوبی برای پاک کردن لکه های زرد تشکیل شده روی سطوح سیلیکونی است که در اثر آشپزی و وجود سایر بخارات موجود در فضا روی آنها تشکیل می شود. به هیچ وجه از پارچه های رنگی برای تمیز کردن سطح پنجره ها استفاده نکنید، چون ممکن است روی قاب پنجره های یو پی وی سی، لکه های رنگی بر جای بگذارند. حتما از دستمال های مخصوص و یا پارچه های سفید رنگ استفاده کنید.

نگهداری از قفل پنجره ها

نگهداری از دستگیره های قفل دار، چفت ها و قفل پنجره ها، کار بسیار ساده ای است. راحت ترین کار این است که از اسپری روغن برای نگهداری از آنها استفاده کنید. روغن کاری آنها باید هر سه تا شش ماه یک بار انجام شود تا کارکرد درب ها و پنجره ها همیشه بدون هیچ مشکلی کاملا بهینه باشد. اکثر تولید کنندگان و فروشنگان درب ها و پنجره های uPVC دستورالعمل هایی را برای نگهداری و روغن کاری قفل درب و پنجره ها ارائه می کنند. اگر دستورالعمل خاصی از جانب آنها به صورت مکتوب در اختیارتان قرار نگرفت، حتما سوالات و راهنمایی های لازم را در این رابطه از آنها بپرسید.

دستگیره پنجره ها

مقداری روغن روی دستگیره های پنجره ها و در قسمتی که قفل ها نصب هستند اعمال کنید تا به خوبی کار کنند. بعد از این کار کلید روی قفل را چندین بار به داخل فشار دهید و بیرون بیاورید. در مواقعی که کلید وجود ندارد، می توانید روغن را روی قفل اسپری کنید. این کار را به گونه ای انجام دهید که روغن به درون قفل نفوذ کند. رطوبتی که از طریق پنجره ها نفوذ می کند و بخاری که روی اجزای آن تشکیل می شود، می تواند کارایی قفل و دستگیره ها را تا حدی دچار مشکل کند. پنجره های نصب شده در آشپزخانه و حمام معمولا بیشتر از این نظر دچار مشکل می شوند، چون در این محیط ها مقدار بخار بیشتری وجود دارد. همچنین علت دیگر این امر، باز شدن بیشتر پنجره ها، در این بخش از خانه ها است.

اجزای قفل ها

وقتی پنجره ها باز شوند، می بینید که مجموعه ای از قفل ها در پایین کانال قاب پنجره جای گرفته است. این قفل ها باید هر چند وقت یک بار و حداقل به طور سالانه روغن کاری شوند. وقتی قسمت بازشونده زیرین پنجره را لمس کنید، یک سیستم قفل شونده و تعدادی غلتانک دندانه دار را حس خواهید کرد که از قفل ها محافظت می کنند و درب و پنجره را بسته نگاه می دارند. تمام این بخش ها هم باید روغن کاری شوند و روغن از داخل باید اعمال گردد. در غیر این صورت باید به هر نحوی از قسمت های بیرونی، روغن را به این نواحی برسانید.

برای درب های PVC هم به همین نحو باید روغن کاری را از بیرون و داخل انجام دهید. وقتی در را باز می کنید، از سمت دستگیره می توانید سیستم قفل درب را ملاحظه کنید که باید اول از همه روغن را در این قسمت ها اعمال کنید. دستگیره را چند بار باز و بسته کنید و هر بار مقداری روغن در اطرافش اسپری کنید. حتی قسمت های زیرین را هم فراموش نکنید و به خوبی با روغن اسپری نمایید. تمام این فرایند برای جلوگیری از خوردگی و سایش اجزای مختلف آن انجام می شود و برای نگهداری از درب ها و پنجره های PVC بسیار ضروری است.

لولای پنجره ها و درب ها

لولای پنجره ها در کانال های قاب پنجره قرار می گیرند. تنها زمانی که پنجره را باز کنید می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. به این ترتیب برای روغن کاری آنها هم مشکلی نخواهید داشت. عمل روغن کاری را می توانید با اسپری کردن انجام دهید، که کار دشواری نیست و باعث نرم شدن لولاها و عملکرد بهتر آنها خواهد شد. در پنجره های یو پی وی سی، لولاها دومین اولویت را از نظر اهمیت، پس از ساختار دو جداره پنجره ها دارند و به همین جهت توجه ویژه ای را می طلبند. همانطور که می دانید وجود رطوبت و بخار آب در محیط می تواند روی کارایی لولاها اثر بگذارد و تا حدودی باعث خوردگی و ساییدگی اجزای آن شود. از طرفی این بخش از پنجره ها معمولا بیشترین وزن قاب پنجره را متحمل می شود و به همین دلیل احتمال ساییدگی در آنها بیشتر است و به محض ایجاد خوردگی می تواند به سرعت گسترش پیدا کند.

تمیز کردن شیشه پنجره ها

هر کسی که به فکر تمیز کردن و نگهداری از پنجره ها می افتد، پیش از هر چیز به نحوه پاک کردن شیشه ها فکر خواهد کرد. بیشتر افراد این کار را چگونه انجام می دهند؟ مطمئنا جواب بسیار ساده است و نیاز به هیچ راز و رمز و ترفند خاصی ندارد. همه افراد یک بسته مایع شیشه شوی تهیه می کنند و تمیزکاری شیشه ها را با استفاده از آن انجام می دهند. سعی کنید این کار را با پارچه و دستمالی انجام دهید که بعد از تماس با شیشه ها ایجاد پرز روی سطح آنها نکنند و پس از استفاده از آنها، سطح شیشه کاملا شفاف و تمیز شود. شیشه ها را تا حدی با دستمال آغشته به مایع تمیز کننده پاک کنید که هیچ لکه و آلودگی روی آن باقی نماند. سپس دستمال را عوض کنید و مجددا شیشه را پاک کنید تا کاملا خشک شود. این کار را برای هر دو سطح شیشه از داخل و بیرون انجام دهید.

شاید لازم باشد برای لکه های حاصل از چسب یا مواد مقاوم از کمی محلول پاک کننده قوی هم استفاده کنید. عموما برای پنجره ها و درب های uPVC از روش های کاملا مشابهی برای پاک کردن و تمیز کردن استفاده می شود، زیرا هر دو از مواد مشابه و پروفیل های کاملا یکسان از جنس یو پی وی سی ساخته می شوند. به یاد داشته باشید که در هر مرحله ای از فرایند نگهداری و تمیز کردن درب ها و پنجره های uPVC که به مشکل برخورد کردید یا سوالی داشتید، حتما از کارشناسان، فروشندگان و تولید کنندگان این محصولات سوال کنید تا به خوبی شما را راهنمایی کنند.

 

منبع:

http://artwindows.com.au/blog/82-maintain-and-clean-pvc-doors-windows-and-conservatories

پاسخ دهید