چرا باید برای خانه خود پنجره‌های بزرگ‌ انتخاب کنیم؟

قابی برای زندگی روشن

تا ده سال پیش شاید، داشتن خانه‌ای نورگیر با پنجره‌های بزرگ و مبلمان روشن که در دکوراسیونی مینیمال (ساده‌گرایانه) چیده شده، چیزی فراتر از زندگی مردم عامه بود. در صورتی که امروز حتی در قسمت‌های حومه شهر، داشتن چنین ویژگی‌های برای تقریبا همه مهم‌ است.

پنجره‌های بزرگ با آوردن نور طبیعی بیشتر به خانه، فضایی بازتر برای ورود آرامش به زندگی را فراهم می‌کنند، ضمن اینکه طبق تحقیقات تازه، افرادی که در خانه‌های نورگیر با پنجره‌های بزرگ زندگی می‌کنند، انگیزه بیشتری برای حفظ این فضا دارند و برای مرتب نگه‌داشتنش می‌کوشند.

با این حال این فواید جنبه‌هایی گسترده‌تر از این حرف‌ها دارد، مانند:

نور طبیعی

وجود نور طبیعی چیزی فراتر از صرفا یک حس خوب است. نور خورشید اصولا یکی از المان‌های اصلی کنترل‌کننده چرخه خواب و بیداری انسان است.

هورمن کورتیزول که معمولا هنگام صبح و با طلوع خورشید در بدن انتشارش زیاد می‌شود بر روی ضربان قلب، تنفس و متابولیسم تاثیر گذاشته و ما را از خواب بیدار می‌کند. سطح صحیح ترشح این در انرژی و همچنین خلق‌وخوی ما در روز موثر است.

از سوی دیگر هورمون ملاتونین که معمولا شب‌ها ترشحش افزایش پیدا می‌کند تمایل ما را به خواب افزایش می‌دهد. وجود نور غیرطبیعی مفرط در خانه، خصوصا نور آبی (که از نمایشگر اسمارت‌فون‌ها و تلویزیون‌ها بیشتر ساطع می‌شود)، معمولا یکی از دلایلی اصلی شب‌بیداری غیرطبیعی در جامعه است.

 وجود پنجره‌های خوب و بزرگ‌ که با رایج‌تر شدن پنجره‌های UPVC هم افزایش چشم‌گیری پیدا کرده، در پایداری و بالانس ترشح این دو هورمنی که اشاره کردیم تاثیر قابل توجهی دارد. به کمک پنجره‌های بزرگ، نیاز به نور غیرطبیعی کمتر شده و علاوه بر بهبود انرژی و خلق‌وخو در روزها، داشتن خوابی باکیفیت‌تر در شب‌ها تضمین می‌شود.

گرما در زمستان، خنکی در تابستان

با آمدن فصل سرما و روشن شدن شوفاژها و بخاری‌ها مردم با کشیدن پرده‌ها سعی می‌کنند تا از هدر رفت گرما جلوگیری کنند؛ شاید به این ترتیب خانه بدون زیاد کردن بی‌مورد وسایل گرمایشی، گرم باقی بماند؛ اما واقعیت این است که به جز برخی هفته‌ها و روزهای بسیار سرد معمولا دمای هوا نسبت به روزهای دیگر، تفاوت منقلب‌کننده‌ای ندارد و در صورت داشتن پنجره‌های وسیع، نور خورشید می‌تواند نقش موثری را در گرم کردن خانه ایفا کند.

البته نباید فراموش کنیم که برای برخورداری از این ویژگی مثبت، باید جنس پنجره‌ها دوجداره و ترجیحا از پروفیل ساخته شده UPVC باشد. در غیر این صورت هدر رفت گرما بیشتر از انرژی تابشی نور طبیعی خواهد بود.

وجود پنجره خوب و بزرگ علاوه بر این، با بیشتر کردن ورودی هوا، در طبیعی و خنک ماندن خانه در فصل گرما تاثیر می‌گذارد و نیاز به روشن کردن کولر را به میزان محسوسی محدود می‌کند.

هنر بدون نقش و نگار

درحالی که داشتن نقاشی‌های گران و قاب‌ عکس‌های هنری هنوز در بین مردم جا نیفتاده و هزینه‌ای اضافی به حساب می‌آید، پنجره‌های با کیفیت و بزرگ، زیبایی خانه را تقویت می‌کنند. در طولانی مدت آن‌ها می‌شوند قاب‌هایی بدون نقش‌ در خانه، برای نگاه کردن و لذت بردن!

هرچند باید این نکته را در به یاد داشت که داشتن قاب‌هایی بزرگ در بخش‌های مختلف خانه اما با شیشه‌های عادی و بی‌کیفیت در نگاه اول ممکن است زیبا باشد اما در طولانی مدت، چشم را خسته می‌کند و اشعه‌های مزاحم نور در طولانی مدت آرامش انسان را بهم می‌زند.

 

مشکل پنجره‌های بزرگ

قطعا هیچ ایده‌ای کامل و تنها شامل ویژگی‌های مثبت نیست، پنجره‌های بزرگ نیز همین خاصیت را دارند. بزرگ‌ترین مساله در بحث برخورداری از از پنجره های بزرگ معمولا بحث  نحوه ساخت و موقعیت قرارگیری ‌آن‌ها در ساختمان است.

اولین چالش در این موضوع، بحث فریمینگ یا قاب‌بندی است. برای آنکه پنجره های بزرگ بتوانند مزیت های انرژی محور خود را نشان دهند، باید هم از نظر جنس و هم از نظر موقعیت قرار گرفتن در ساختمان مورد توجه قرار گیرند. به عنوان مثال استفاده از فریم‌های فلزی، به دلیل بالا بودن نرخ انتقال انرژی فلزات، می‌تواند فضایی را برای فرار آسان گرما از خانه فراهم کند.

  پروفیل‌های UPVC عایق‌های مناسبی در برابر انتقال حرارت‌اند و به همین دلیل امروزه بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و مهندسین و معماران از همان ابتدا در هنگام طراحی و ساخت خانه آن را مورد توجه قرار می‌دهند.

مساله بعدی، خودِ بحث ساخت پنجرهاست. جدا از آنکه پروفیل پنجره باید توسط برندی معتبر تولید شده باشد؛ سازنده آن هم باید از تجربه کافی برخوردار بوده و بتواند یک پنجره بدون نقص و استاندارد را تولید و نصب نماید، پنجره ای که تولید و نصب استاندارد نداشته باشد، علاوه بر اینکه به زیبایی پنجره لطمه وارد کرده، باعث از بین رفتن تعادل دمایی می‌شود و همینطورباعث ورود  اشعه‌های مزاحم نور به داخل منزل می گردد.

 

دوکفه ترازو

پنجره‌های بزرگ انتخابی خوب با مزیت‌های فرآوانند. هرچند که این انتخاب با یک «اگر» مهم همراه است. یعنی همه مزیت‌های پنجره‌های بزرگ، مثل حفظ تعادل دمایی در خانه، افزایش زیبایی محیط و همینطور تاثیرات مثبت آن روی فیزولوژی و روان انسان، تنها در صورتی قابل استفاده عملی هستند که پنجره توسط،

(۱) با یک پروفیل معتبر ساخته شده باشد،

(۲) پنجره در مکان مناسبی قرار گرفته شود و

(۳) ساخت و نصب پنجره توسط سازنده به خوبی صورت پذیرد.

۹ بازدید