انتخاب آیکن

انتخاب استایل

انتخاب طرح شما

  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست!

تمام افرادی که امور مربوط به ساخت و ساز و مراحل آماده سازی، بازسازی یا طراحی ساختمان را دنبال می کنند، با هزینه های اجزای مختلف ساختمان و از جمله هزینه تمام شده برای پنجره ها آشنا هستند. اما با این وجود، نسل جدید پنجره ها و شیشه های آنها به نوعی می تواند انتخاب شما را سخت تر و پیچیده تر کند. نحوه نگرشی که امروزه به ساخت و ساز ساختمان ها وجود دارد و همچنین فاکتورها و عواملی که در انتخاب، خرید و شکل گیری قراردادهای ساختمانی دخیل هستند، باعث شده اند که برآورد هزینه های مربوط به خرید و نصب پنجره ها هم چندان به سادگی گذشته نباشند و از نظر اقتصادی این بخش از فرایند ساخت و ساز دستخوش تغییر شود.

  • هزینه کاربردی پنجره ها

معمولا به پنجره ها به عنوان بخشی از اجزای ساختمان نگاه می شود که عموما متناسب با بنا و کاربری آن انتخاب می شوند و پس از نصب به فراموشی سپرده می شوند. اما مسئله مهم این است که هزینه صرف شده برای پنجره های ساختمان، معمولا فراتر از چیزی است که در ابتدا هنگام خرید ونصب آنها پرداخت می شود. در ادامه این مقاله به دیگر هزینه هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با پنجره ها مرتبط هستند می پردازیم. این هزینه ها شامل فاکتورهایی هستند که بعضا به ندرت به آنها توجه می شود.

پنجره ها هم ابزاری هستند که مانند هر کدام از دیگر وسایل موجود در ساختمان، مثل یخچال و فریزر، شامل هزینه های کارکردی و هزینه های راه اندازی می باشند. همچون اکثر وسایل به کار رفته در ساختمان ها، پنجره ها هم انرژی مصرف می کنند و هزینه های مربوط به انرژی مصرفی در هنگام استفاده از آنها (که می تواند تا چهل سال هم طول بکشد)، عموما از هزینه ای که صرف خرید آنها می شود خیلی بیشتر خواهد بود. معمولا این هزینه ها در برآوردهای اولیه و ارزیابی هایی که نسبت به هزینه پنجره ها در ابتدای امر می شود، مورد توجه قرار نمی گیرند در حالیکه نقش زیادی در مدیریت اقتصادی ساختمان با توجه به کاربری آنها خواهند داشت.

  • هزینه های محیط زیستی مربوط به پنجره ها

هزینه های مرتبط با محیط زیست، هزینه هایی هستند که جنبه مستقیم اقتصادی و مالی ندارند، اما برای کل دنیا مهم و تاثیرگذار هستند. البته در زمینه سازگاری محیط زیست بحث های پیچیده ای در مورد انواع موادی که در ساخت و ساز پنجره ها و ساختمان ها استفاده می شود، وجود دارد و دقیقا نمی توان گفت مواد طبیعی یا موادی که به دست بشر به صورت مصنوعی ساخته می شوند، کدام یک برای محیط زیست بهتر هستند. اما بهترین تکنیکی که می توان از طریق آن سازگاری محیط زیستی را بررسی کرد، ارزیابی چرخه زندگی یا Life Cycle Analysis (LCA) است. LCA مسائل محیط زیستی را برای محصولات مختلف از نظر کلیه مواد ورودی و خروجی در چرخه زندگی محصول مورد نظر بررسی می کند. در حال حاضر LCA در مورد اکثر محصولات و مواد موجود در بازارهای جهانی، به دور از فشار گروه های ذی نفع در تولید این محصولات، اندازه گیری می شود و پنجره های یو پی وی سی جدید هم از این قاعده مستثنی نیستند.

  • هزینه های مشخص برای پنجره ها

انتخاب گونه مشخص و درستی از پنجره ها، می تواند تا حد زیادی هزینه کلی که صرف خرید و نصب پنجره ها می شود را کاهش دهد. هر نوع پنجره ای با فرایند ساخت مشخصی که دارد می تواند هزینه خاص خودش را داشته باشد. عموما مواد اولیه به کار رفته در ساخت پنجره ها، نقش بسزایی در بالا رفتن یا پایین آمدن هزینه تمام شده آن دارد.

  • هزینه تولید پنجره ها

در دراز مدت، هزینه اولیه تولید پنجره ها، نسبت به هزینه کلی که در انتها و بعد از نصب و استفاده از آنها صرف می شود، چندان زیاد به نظر نمی رسد. در حال حاضر استاندارد تولید پنجره ها در بسیاری از کارخانه ها و کشورها تا حد زیادی بالا رفته است و همین امر باعث شده است که تا حد زیادی هزینه تولید پایین بیاید. به خصوص پنجره های مدرنی همچون پنجره های uPVC از این نظر در بهترین وضعیت قرار دارند. گرچه انتخاب محصولات مربوط به تولید کننده های مطرح و شناخته شده نمی تواند تضمین خوبی برای خرید محصولات ایده آل باشد اما می تواند خیال شما را از این بابت مطمئن کند که استانداردهای مناسبی در تولید آنها رعایت شده است و هزینه ای که صرف تولید آنها شده است به خوبی با محصول مورد نظر مطابقت دارد. البته باید در نظر داشت که گرچه هزینه تولید پنجره ها اهمیت دارد، اما نباید بر هزینه کل و تمام شده ای که برای این محصولات در نظر گرفته می شود سایه بیاندازد.

  • هزینه نصب پنجره ها

نصب ایده آل و درست پنجره ها باعث می شود که کارکرد آنها بهینه و درست باشد و به این ترتیب طول عمر محصول مورد نظرتان نیز بهینه خواهد بود و از نظر جلوگیری از اتلاف انرژی در وضعیت بهتری قرار می گیرد. می توان گفت هزینه نصب پنجره ها در مقایسه با سایر هزینه هایی که در طی سالها صرف آنها می شود بسیار اندک است. با این وجود، تجربه نشان داده است که حداقل 85 درصد از میزان کیفیت کارکرد پنجره ها در ساختمان وابسته به نصب مناسب آنها است و کیفیت ساخت در رده دوم قرار دارد.


هزینه های بعد از نصب پنجره

 

  • هزینه نگهداری از پنجره ها

باید بدانید که هیچ پنجره ای وجود ندارد که از نگهداری و رسیدگی بی نیاز باشد. البته میزان نگهداری و مراقبت در هنگام استفاده از پنجره ها، به متریال و جنس قاب پنجره ها وابسته است. همه پنجره ها بایستی به طور منظم تمیز شوند تا همیشه بدون آلودگی باشند. همچنین اجزای مختلف پنجره ها نیاز به تمیز کردن دائمی، روغن کاری و بازبینی دارند. قاب پنجره های چوبی به نگهداری و رسیدگی بیشتری نیاز دارند و عموما باید هر چند وقت یکبار تعمیر شوند. اما پنجره های مدرنی که در کارخانه ها تولید می شوند از این نظر بر پنجره های چوبی برتری دارند و نگهداری از آنها بسیار ساده تر است؛ به خصوص پنجره های یو پی وی سی که به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

  • هزینه انرژی

هزینه های مربوط به مصرف انرژی معمولا از نظر کاربردی برای پنجره ها اهمیت پیدا می کنند، اما بیشتر اوقات، در ابتدای امر و پیش از خرید و نصب پنجره ها، خریداران از آن غافل می شوند. می توان چنین چیزی را با خرید اتومبیل هم مقایسه کرد. اگر شما بتوانید اتومبیلی خریداری کنید که قیمت اولیه آن تا حدودی بیشتر است اما از هیچ بنزینی استفاده نمی کند، آیا چنین ماشینی را نسبت به دیگر موارد ترجیح نمی دهید؟ همین مسئله در ارتباط با پنجره ساختمان ها هم صدق می کند. برای مدت ها تصور می کردیم که پنجره ها وسیله ای برای اتلاف انرژی هستند. استانداردهایی که در ساخت و ساز و معماری ساختمان ها لحاظ می شد هم معمولا با در نظر گرفتن اتلاف انرژی از این طریق، سعی در تشویق سازندگان ساختمان ها به استفاده از پنجره هایی داشتند که این میزان اتلاف انرژی در آنها کمتر باشد. اما این روزها می دانیم که پنجره ها می توانند علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن انرژی، به اضافه شدن انرژی کارآمد و بهینه به ساختمان هم کمک کنند.

  • هزینه تخریب

هزینه پایان عمر هر محصول بایستی در محاسبات مربوط به تحلیل چرخه زندگی آن در نظر گرفته شود که شامل هر نوع فرایند بازیافت از هر کدام از بخش های پنجره ها نیز می شود. در واقع پایان استفاده از پنجره ها، پایان ماجرای زندگی آنها نیست و هزینه اتلاف مواد به کار رفته در ساخت آنها هم اهمیت دارد. ممکن است هیچوقت تخریب پنجره های خودتان را نبینید و شاهد بازیافت آنها هم نباشید، اما بایستی هنگام خرید و نصب پنجره های ساختمان به فرایند تخریب و هزینه ای که بابت بازیافت و کنار گذاشتن آنها از چرخه زندگی شان می کنید، توجه نمایید.

  • هزینه تمام شده یک پنجره

با توجه به نکات و مواردی که اشاره شد، هزینه تمام شده و کلی که برای پنجره ها در نظر گرفته می شود، چیزی که در ابتدای امر ممکن است به ذهنتان خطور کند، نیست. همچون سایر وسایل و ابزار کاربردی که روزانه با آنها سر و کار دارید، پنجره ها هم دارای هزینه هایی به عنوان هزینه استفاده هستند که به هزینه و قیمت اولیه آنها اضافه می شود. هرچند این هزینه ها معمولا در زمان تصمیم گیری برای خرید و نصب مورد توجه قرار نمی گیرند، اما آگاهی از این موارد می تواند به مدیریت هزینه ها در طول زندگی و استفاده بهینه تر از پنجره های ساختمان منجر شود.

 

 

منبع:

http://www.tangram.co.uk/TI-Glazing-Windows-A_Total_Cost_Approach.html

 

پاسخ دهید