انتخاب آیکن

انتخاب استایل

انتخاب طرح شما

  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست!

اگر محل زندگی شما در مناطق پر رفت و آمد شهری و محله‌های شلوغ باشد، متوجه خواهید شد که مهم‌ترین دغدغه زندگی در این مناطق، مقابله با آلودگی است. این آلودگی هم شامل آلودگی صوتی و صداهای ناهنجار و هم آلودگی هوا و مواد سمی محیطی می‎‌شود. هرچه به مرکز فعالیت‌های شهری نزدیک باشید، این آلودگی‌ها بیشتر خواهند بود. حتی اگر در محله‌های دور از مرکز شهر و حومه شهرها ساکن باشید، در صورتی که به یکی از خیابان‎ها یا جاده‌های شهری نزدیک باشید، از این آلودگی‎ها در امان نیستید. مشکلاتی که بوسیله آلودگی صوتی ایجاد می‎شود، حتی با وجود بسته بودن درب‌ها و پنجره‌ها رفع نخواهد شد. پس در مواجهه با این مسئله باید چه کار کنیم؟

راه حلی که در این زمینه وجود دارد، در استفاده از پنجره‎های یو پی وی سی خلاصه می‌شود. این نوع پنجره‎ها که در حال حاضر در ساخت و طراحی خانه‎ها کاربرد دارند، فناوری تقریبا جدیدی محسوب می‎شوند و شامل دو بخش اصلی می‎باشند: یک بخش، قاب پنجره‎های UPVC است و بخش دیگر شیشه‎های دو جداره هستند. در این مقاله ابتدا توضیحی در مورد هریک از این بخش‎ها ارائه می‎کنیم و سپس چگونگی کارکرد آنها را در مواجهه با آلودگی‌های صوتی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

یو پی وی سی ماده‌ای است که در همه جای دنیا کاربرد بسیار بالایی دارد و با توجه به خواص خاص و ویژه‎ای که دارد مورد توجه زیادی قرار گرفته است. این ماده نسبت به مواد قدیمی‌تر مزیت‌های قابل ملاحظه‌ای دارد و با توجه به سادگی در ساخت، نصب و کارایی، بسیار محبوب شده است.

ماده UPVC برای ساخت قاب پنجره‌ها بسیار زیبا و متناسب است و در عین حال استحکام خیلی خوبی هم دارد. دوام و استحکام این ماده از چوب و برخی فلزات بیشتر است.

پنجره‎های دو جداره، همانطور که از نامشان برمی‎آید، نوع خاصی از پنجره‎ها هستند که از دو شیشه مجزا ساخته شده‎اند. این دو لایه شیشه در نزدیک یکدیگر مستقر می شوند و فاصله بین آن‎ها با گازی که هیچ‎گاه در طول زمان با آن‎ها واکنش نمی‎دهد و ثبات کافی دارد، پر می‎شود. این ساختار در برابر آلودگی صوتی نفوذناپذیر است. در موضوع مقاومت صوتی پنجره‎های دوجداره دو رویکرد متفاوت را می‎توان مورد توجه قرار داد:

  1. لایه شیشه‎ای خارجی ضربه و فشار اولیه موج صوتی را جذب می‎کند. این بخش شامل یک صفحه شیشه‎ای لمینیت شده است و خودش از دو لایه شیشه‎ای تشکیل شده است که با فاصله بسیار کم 0.76 میلی متر از یکدیگر قرار می‎گیرند.
  2. بعد از لایه شیشه‎ای خارجی، یک فضای خالی قرار می‎گیرد که از هوا پر شده است و حدود 12 تا 18 میلی متر ضخامت دارد. هرچه این لایه ضخامت بیشتری داشته باشد، در برابر عبور صوت مقاوم‎تر خواهد بود. در این قسمت یک لایه گازی شکل شامل یکی از گازهای نجیب هم قرار گرفته است که در برابر هرگونه موج صوتی ورودی مقاومت نشان می‎دهد.
  3. لایه دوم شیشه‎ای بخش سوم ساختار پنجره‎های دوجداره است. در نتیجه موج صوتی عبوری از این پنجره‎ها بایستی ابتدا از یک صفحه شیشه‎ای رد شود و سپس یک لایه نازک را پشت‎سر بگذارد، بعد یک فضای پر شده از گاز آرگون با ضخامت 18 میلی متر را رد کند و در نهایت از صفحه شیشه‎ای دوم عبور کند تا با موفقیت بتواند خودش را به گوش شما برساند. در نتیجه صداهایی که در طرف دیگر پنجره‎های دو جداره شنیده می‎شوند، به طور قابل ملاحظه‎ای ضعیف می‌شود و از شدت آن‌ها کاسته می‎شود.

پنجره‌های یو پی وی سی با کیفیت، مقاومت صوتی مشابه با مقاومت دیوارهای آجری از خودشان نشان می‌دهند و حتی می‌توانند در برابر عبور گرما کارایی بسیار بالاتری هم داشته باشند. بنابراین در فصل زمستان، ساکنین خانه با استفاده از این پنجره‌ها می‎توانند از گرمای خورشید استفاده بسیار بیشتر و بهینه‎تری داشته باشند.

مواد UPVC که در ساخت پنجره‎های دو جداره به کار گرفته می‎شوند، راه حل بسیار خوبی برای سوالات و مشکلات بی‎پاسخ فراهم کرده‎اند. مطمئناْ تا زمانی که از این پنجره‌ها استفاده نکرده باشید، نمی‌توانید به تاثیر بسیار مطلوبی که بر کیفیت زندگی شما، به خصوص در محیط‎های شلوغ و پر سر و صدا دارند، پی ببرید. اما با به کارگیری و استفاده از آن‎ها می‎توانید به سرعت ویژگی‏های خاص و مهم آن‎ها و کارکرد فوق‎العاده آن‎ها در محیط خانه را ببینید.

پاسخ دهید