چگونه پنجره‎های یو پی وی سی را تمیز کنیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنجره‎های یو پی وی سی عمدتا محصولاتی هستند که نیاز به نگهداری و رسیدگی بسیار اندکی دارند و به راحتی تمیز می‎شوند، اما با وجود آنکه با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار هستند، ممکن است به تدریج کثیف شده و به مرور زمان، روی آن‎ها لک و آلودگی و جرم تشکیل شود.

در بیشتر موارد، تمیز کردن این پنجره‌ها و نگهداری به موقع از آن‎ها و همچنین روغن کاری در صورت لزوم، می‎تواند به سرعت ظاهر و وضعیت آن‎ها را بهبود دهد.

بهترین روش برای تمیز کردن پنجرههای یو پی وی سی

مناسب‎ترین و بهترین راه برای تمیز کردن این پنجره‎ها، با دستورالعمل زیر انجام می شود:

– پنجره را تا جایی که می‌توانید باز کنید و با جارو برقی، گرد و غبار لبه‎های قاب پنجره و حتی لولاها و قسمت‎های بازشونده آن را تمیز کنید. اگر جارو برقی‌تان دارای سر فرچه مانند است، از آن استفاده کنید و تا جای ممکن از خطر خراشیدگی و خش افتادن قاب پنجره‌های uPVC جلوگیری کنید.

– از یک سطل مخلوط آب گرم و صابون استفاده کنید (مایع شستشو برای این منظور ایده آل تر خواهد بود) و با یک دستمال نرم یا اسفنج، قسمت‎های کثیف پنجره را پاک کنید. به هیچ وجه از دستمال‎های زبر و اسکاچ برای شستشو استفاده نکنید، زیرا به کارگیری آن‎ها ممکن است باعث شود که سطح uPVC دچار خراشیدگی شود و شفافیت آن را از بین ببرد.

– با یک دستمال تمیز  و نرم و غیر زبر، مثل دستمال آشپزخانه، یا دستمال حوله‎ای یا حتی پارچه تی شرت‎های قدیمی، آب اضافی را از روی سطح قاب پنجره پاک کنید و همه قسمت‎های آن را خشک نمایید.

برای آن‎که سطح پنجره یو پی وی سی کاملا شفاف و براق شود، 2 پیمانه از آب را با یک چهارم پیمانه سرکه و نصف پیمانه صابون مایع مخلوط کنید و یک لایه روزنامه را درون مخلوط فرو کنید. سپس روزنامه را به آرامی روی سطح پنجره و به صورت دورانی بمالید تا تمام لکه‎ها، لایه‎های چربی، و آلودگی که روی شیشه ایجاد شده است تمیز شود.

چگونه قاب پنجرههای یو پی وی سی را تمیزتر کنید

بعضی از پنجره‎های یو پی وی سی قدیمی‎تر، درخشندگی و شفافیت خود را به دلیل کثیف شدن و تشکیل جرم روی سطحشان از دست می‎دهند. اگر شما هم با این مسئله برخورد کرده باشید، لازم نیست از یک متخصص کمک بگیرید تا پنجره‎هایتان را مثل روز اولشان تمیز و شفاف کند.

بهترین راه برای  شستشو و تمیز کردن این پنجره‎ها، این است که یک پیمانه سرکه را با چهار پیمانه آب گرم مخلوط کنید. سپس مخلوط به دست آمده را درون ظرف یک اسپری بریزید. این مخلوط را روی سطح uPVC اسپری کنید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه روی سطح آن‎ها باقی بماند. سپس از یک دستمال خشک و تمیز و نرم استفاده کنید و روی سطح آنها را پاک کنید، تا آلودگی و لکه‎ها بوسیله محلول موجود روی سطحشان، پاک شود.

اگر این کار نتیجه مطلوبی نداشت، پاک کننده‎های کودک برای تمیز کردن سطوح یو پی وی سی به صورت تمیز و نرم، ایده‎آل است و اکثر آلودگی‎ها را بوسیله آنها می‎توان تمیز نمود. از پاک کننده‎های کرمی یا محلول‎های تمیزکننده سایشی به هیچ وجه استفاده نکنید، زیرا این مواد، سطح یو پی وی سی را دچار خراشیدگی می‎کنند، و ممکن است به شفافیت و درخشندگی سطوح پنجره‎ها آسیب برسانند.

اگر فکر می‎کنید این روش، به اندازه کافی برای پاک کردن سطح کثیف قاب پنجره‎های uPVC، کارآمد نیست، می‎توانید از موادی که مختص تمیز کردن uPVC هستند استفاده کنید و این مواد را به صورت جداگانه از بازار بخرید. از جمله این مواد پاک کننده می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تمیز کننده De-Solv-It مخصوص uPVC

– محلول تمیز کننده EverBuild PVC

– تمیز کننده No-Nonsense

– پاک کننده Thompson’s uPVC

– تمیزکننده سطوح Vistal Hard

چگونه قرنیز پنجره‌های uPVC را تمیز کنیم

برای اینکه از تمیز و سفید شدن پنجره‌های یو پی وی سی اطمینان حاصل کنید، و ظاهر آن‎ها را به خوبی نگهداری کنید. باید به تمام بخش‎های آن، به یک اندازه توجه نشان دهید. بهترین محلولی که می‎توانید برای تمام مراحل شستشو مورد استفاده قرار دهید، محلول آب گرم و صابون است.

برای تمیز کردن قرنیز پنجره‎های یو پی وی سی، یک پارچه نرم یا اسفنجی را درون ظرفی حاوی محلول آب گرم و صابون فرو کنید و به آرامی روی بخش‌های کثیف قرنیز و قاب پنجره بکشید. یک پارچه تمیز، خشک و غیر زبر را به کار بگیرید و قاب پنجره و قرنیزها را با آن خشک کنید. به این ترتیب آب اضافی از سطح آن خشک خواهد شد. از اسکاچ و تمیزکننده‎های زبر استفاده نکنید تا سطح قاب یو پی وی سی پنجره‎ها آسیب نبیند. به این ترتیب درخشندگی آن‎ها همیشه حفظ خواهد شد.

مواردی که هنگام تمیز کردن پنجره‌های uPVC باید از آنها پرهیز کنید

برای این‎که از آسیب‌های غیر قابل جبران به پنجره‎های یو پی وی سی خانه خودتان جلوگیری کنید و رنگ سطوح و شفافیت آن‎ها دچار آسیب نشود، باید در انتخاب وسایل و ملزوماتی که برای تمیز کردن استفاده می‎کنید، دقت نمایید. تمام وسایل باید برای کاری که می‌خواهید انجام دهید، مناسب باشد. به خصوص در انتخاب مواد شوینده، ترکیبات شیمیایی آن‎ها و مایعات و اسپری‎هایی که استفاده می‎کنید، دقت لازم را داشته باشید.

هنگام تمیز کردن قاب uPVC پنجره‎ها از انجام این موارد اجتناب کنید:

– فشار بیش از حد روی سطح قاب پنجره‎های یو پی وی سی

– رنگبری با استفاده از مواد شیمیایی

– استفاده از شوینده‎های کرمی Cif یا Jif. این مواد به آرامی سطح را ساییده می‎کنند.

– استفاده از مواد الکلی متیل دار

– به کارگیری پاک‎کننده‎های لاک ناخن

– استفاده از مواد WD40

– برخورد الکل‎های سفید با سطح یو پی وی سی

– ساییدن سیم‎های فلزی و اسکاچ‎های زبر و پارچه‎های پشمی زبر

– به کارگیری پدهای شستشوی زبر که باعث سایش سطوح می‎شوند.

 

منبع:

https://www.eygwindows.co.uk/lifestyle-blog/how-to-clean-upvc-windows

پاسخ دهید