قرار گرفتن در معرض سر و صدای شدید و دائمی، یکی از مشکلات رایج در مناطق شهری شلوغ و پرتردد است. این صداهای ناهنجار می تواند به دلیل استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع و خنک کننده ساختمان، زنگ آپارتمان ها، ترافیک و صدای ماشین ها، فرودگاه های نزدیک به مناطق مسکونی و محوطه های کارگاهی و ساخت و سازها، برگزاری مراسم و جشن های شلوغ خیابانی و دیگر منابع تولید صداهای بلند باشد. شاید چنین مواردی به نظر ساده برسند اما به شدت برای سلامتی جسمی و روانی افراد مضر هستند.

مطالعات علمی نشان می دهد که قرار گرفتن افراد در معرض سر و صدای شدید می تواند به سیستم عصبی انسان آسیب برساند، موجب افزایش فشار خون و تنش های مرتبط با آن شود، مشکلات خواب را افزایش دهد و هورمون های مربوط به استرس را در بدن انسان ها زیاد کند. این مشکلات می تواند در طول زمان باعث بروز بیماری های قلبی، عصبی و خستگی دائمی شود.

حل مشکل سر و صدای محیط بیرون و تاثیری که بر سلامت افراد ساکن در خانه ها  دارد، کار چندان ساده ای نیست. وجود دیوارها، و درب های معمولی و استفاده از پنجره های ساده، نمی تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از تاثیر سوء سر و صدای محیط بیرون باشد. علت این مسئله این است که امواج صوتی می توانند به راحتی از برخی موانع عبور کنند و وجود هر روزنه ای در ساختمان، عبور آنها را تسهیل می کند.

شاید بتوان گفت که مهم ترین منبع تولید صداهای ناهنجار در محیط های شهری، حمل و نقل جاده ای و عبور ماشین ها از خیابان ها است که با توجه به محل قرارگیری منزل شما، می تواند بین 45 تا 75 دسیبل، در طول روز شدت داشته باشد. صداهای ایجاد شده بوسیله جشن ها و مراسم خیابانی، بلندگوهای شهری، ترقه ها و وسایل آتش بازی و خیابان های پرتردد، معمولا به سختی قابل کنترل هستند. یکی دیگر از منابع تولید صداهای ناهنجار و آزاردهنده، وجود فرودگاه ها و ایستگاه های قطار یا مترو در نزدیکی ساختمان های مسکونی است.

با توجه به محل قرارگیری مناطق مسکونی، صداهای تولید شده توسط این منابع آلودگی صوتی، می تواند تا حدود 97 دسیبل شدت داشته باشد که مقدار بسیار بالایی است. همچنین در مکانی که حدود 100 فوت با ایستگاه قطار فاصله دارد، حدود 80 دسیبل امواج صوتی تولید شده بوسیله یک قطار دیزلی خواهد بود. قرار گرفتن در معرض این نوع آلودگی صوتی، به صورت دائمی می تواند به شنوایی شما هم آسیب برساند.

اگرچه نمی توان جلوی تولید این سر و صداهای شدید را در محیط بیرون گرفت، اما همیشه می توان راهی پیدا کرد که فضای داخلی ساختمان در برابر صداهای شدید و با شدت بالا، عایق شود.

جلوگیری از ورود سر و صدا با پنجره های uPVC

درب و پنجره های یو پی وی سی مدرن به گونه ای طراحی شده اند که می توانند امواج صوتی ایجاد شده در محیط های بیرونی ساختمان را تضعیف کنند و تا حد زیادی جلوی ورود آنها به فضای داخلی اتاق ها را بگیرند. این امر با بکارگیری موادی که امواج صوتی را جذب می کنند یا قابلیت انعکاس آنها را دارند، امکان پذیر است. در واقع درب و پنجره های مقاوم در برابر امواج صوتی، به شکلی بهینه تر می توانند شما را از آلودگی های صوتی محافظت کنند.

در نتیجه مقاوم بودن پنجره های یو پی وی سی در برابر سر و صداهای بیرون از ساختمان، یکی از مهمترین ویژگی های این نوع پنجره ها است که با وجود شیشه های دو جداره یا چند جداره محقق می شود. البته نباید فراموش کرد که این نوع پنجره ها، از پنجره های آلومینیومی، چوبی و کامپوزیتی ارزان تر نیز هستند و طول عمر بالایی در حدود 30 سال دارند. تمام این ویژگی ها باعث می شود مزیت عایق صوتی بودن پنجره های یو پی وی سی بیشتر به چشم بیاید.

درب و پنجره های uPVC دارای شیشه های ضخیم تری هستند که این موضوع عامل مهمی برای مقاومت در برابر امواج ناهنجار صوتی است. لایه های شیشه ای این پنجره ها به نحوی درون قاب پنجره ها قرار می گیرند که بدون هیچ نوع کاهشی در میزان شفافیت و کم کردن دید پنجره ها، باعث کاهش آلودگی صوتی درون ساختمان می شوند. فاصله بین این لایه های شیشه ای، و وجود گپ گازی میان آنها، مهم ترین نقش را در عایق شدن پنجره های یو پی وی سی در مقابل سر و صدای بیرون از ساختمان ایفا می کند.

پاسخ دهید