پنجره های دو جداره غالباً دارای سه بخش هستند؛ قاب پنجره، پایه و شیشه ها. زمانی که اقدام به تهیه و خرید پنجره‌های یو پی‌وی ‌سی می‌کنید، قسمت‌های مختلف آن به صورت جداگانه همراه با بخش دوجداره نگهدارنده شیشه‌ها به نصاب تحویل داده می شود، بنابراین کاملاً می‌توانید نحوه نصب و چگونگی قرار گرفتن شیشه‌های دو جداره در قاب پنجره UPVC را دریابید.

پنجره‌های قدیمی، در صورت وجود، باید با دقت از جای خود خارج شوند. هرچه میزان تخریب هنگام خارج کردن پنجره‌های قدیمی کمتر باشد، در زمان نصب پنجره‌های جدیدتان کار کمتری پیش‌رو خواهید داشت. مراقب باشید که حاشیه‌های ضد رطوب پنجره‌ها در طی این فرایند آسیب نبینند. در صورت جابجایی این بخش‌ها، مجدداً آنها را به موقعیت اولیه خودشان بازگردانید.

بیشتر پنجره‌های مدرن و جدید، در قسمت بالای قاب دارای منافذ چکه‌ای هستند. وجود این منافذ باعث می‌شود که هوای گرم در تبادل دمایی پنجره‌ها، از طریق آن‌ها خارج شود و جریان هوا با برخورد با شیشه‌های سرد چگالش اتفاق نخواهد افتاد.

قاب پنجره ها

بخش‌های آب بندی شده پنجره ها که شامل شیشه‌ها هستند، از دو صفحه شیشه‌ای تشکیل شده‌اند که با یک جداکننده رنگی (معمولا نقره‌ای یا قهوه‌ای هستند) از یکدیگر فاصله گرفته‌اند. فضای بین آنها با کریستال سیلیکا پر می‌شود. این کریستال‌ها رطوبت را جذب می‌کنند تا فضای بین صفحات شیشه‌ای همیشه خشک بماند. اندازه این شیشه‌ها به گونه‌ای است که کاملاً درون قاب پنجره‌ها جای بگیرند، بنابراین کافی است به ابعاد قابی که برای آن‌ها سفارش می‌دهید توجه کنید.

زمانی که شیشه‌ها را جای‌گذاری می کنید باید به فاصله آن‌ها از یکدیگر توجه کنید تا به درستی با فواصل ثابت درون قاب قرار بگیرند. قسمت‌های آب بندی شده که شامل شیشه‌های دو جداره هستند، باید حتماً به صورت قائم در راستاهای عمودی و افقی نصب شوند. این کار با استفاده از یک جداکننده برای صفحات شیشه‌ای نیز انجام می‌شود. بسته‌بندی اولیه قطعات مختلف پنجره را با استفاده از یک کاتر یا تیغه در هنگام تحویل باز کنید، تا همان ابتدا نسبت به محصولی که تهیه کرده‌اید و کیفیت آن آگاهی پیدا کنید.

پایه پنجره و بخش های انتهایی آن

قاب پنجره‌ها از پایه پنجره کاملاً جدا هستند و بخش زیرین باید به گونه‌ای برش بخورد که کمی بلند‌تر از قاب پنجره باشد. قسمت‌های انتهایی پایه پنجره نیز باید با استفاده از یک چسب مخصوص PVC به دو سر آن چسبانده شوند. شاید لازم باشد این نوع چسب را خودتان تهیه کنید و برای موارد خاص، مقداری کافی از آن را در اختیار داشته باشید. چسب مخصوص PVC از فروشگاه‌های لوازم ساختمانی و همچنین فروشندگان پنجره‌های دو جداره قابل خریداری است.

پایه پنجره روی سطح خارجی دیوار سوار می‌شود و زیر آن لایه‌ای از بتونه، چسب یا سیمان قرار می‌گیرد تا به خوبی فیکس شود. یک لایه سیلیکونی هم روی پایه قرار داده می‌شود و قاب پنجره روی آن می‌نشیند. قسمت پشتی پایه کمی ضخامت بیشتری دارد و قاب پنجره بر روی آن تکیه خواهد زد. لایه سیلیکونی دقیقا در این بخش قرار می گیرد. مراقب باشید که حد فاصل میان سطح پایینی قاب پنجره با پایه را بتونه کاری نکنید و این بخش‌ها پر نشود. در قسمت زیرین قاب پنجره‌ها حفره‌های زه‌کشی وجود دارد و هر آبی که وارد آن بشود، از طریق این سوراخ به سمت پایه پنجره و خارج قاب هدایت می‌شود. حفره‌ها در هنگام ساخت قاب پنجره روی زه آن ایجاد می‌شوند و سپس بخش‌های باز آن پوشیده می‌شوند و به صورت یکپارچه به نظر می رسد.

قاب پنجره در گوشه‌ها باید دارای جدا کننده‌های پلاستیکی باشد و بوسیله آنها در جای خود فیکس شود. نصاب پنجره‌ها بایستی به تعداد کافی از این قطعه‌های پلاستیکی استفاده نماید. یک بخش صافی از دیوار را انتخاب کنید و قاب را در همان قسمت روی دیوار سوراخ کرده و پیچ نمایید. این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید زیرا سطح PVC در این بخش‌ها بسیار نازک است و ممکن است به راحتی آسیب ببیند.

از یک پیچ‌گوشتی با سایز مناسب استفاده کنید تا بتوانید پیچ‌ها را به طور کامل به درون قاب و دیوار فرو کنید. در ابتدا کمی پیچ را در محل سوراخ فشار دهید تا کمی در جای خودش ثابت شود، سپس اقدام به پیچیدن و محکم کردن آن نمایید به طوری که کاملا در سوراخ ایجاد شده در دیوار فیکس شود. برای این کار از یک چکش هم می توانید استفاده کنید و در ضمن پیچاندن پیچ گوشتی کمی آن را به سمت داخل فشار دهید تا عملکردتان کارایی بهتری داشته باشد.

سعی کنید هنگام نصب قاب پنجره و فیکس کردن آن روی دیوار در موقعیتی قرار بگیرید که پشت سطح مورد نظرتان خالی نباشد و نیرویی که به آن وارد میکنید موجب ایجاد انحنا در قاب پنجره نشود. حتما دقت لازم را در تمام مراحل نصب پنجره‌ها داشته باشید.

هنگام نصب شیشه‌ها، ابتدا گوشه‌های آنها را درون قاب قرار دهید تا از قرارگیری صحیح آنها در طول و عرض قاب پنجره اطمینان حاصل کنید. سعی کنید ابتدا شیشه‌ها را از جهت عرض آن‌ها نصب نمایید. این مسئله کار شما را راحت‌تر و امن‌تر خواهد کرد. نکته ای که می‌توانید در این مرحله به کار گیرید، استفاده از کمی مایع شوینده در لبه‌های شیشه‌ها است. این کار به شما اجازه می‌دهد که هنگام نصب آن‌ها کارتان ساده تر شود و شیشه‌ها با اندکی فشار به درون شیارهای قاب پنجره بلغزند و در جای خودشان قرار گیرند. پس از اتمام کار، شیشه و قاب یوپی‌وی‌سی را کاملاً تمیز نمایید و از پنجره‌های مدرن و با کیفیتی که تهیه کرده‌اید لذت ببرید. این پنجره‌های یو پی‌ وی‌ سی نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر بسیار کارآمدتر هستند، امنیت بیشتر و ماندگاری طولانی تری دارند و حفظ و نگهداریشان بسیار ساده‌تر است.

منبع:

https://www.diydoctor.org.uk/projects/double_glazing

پاسخ دهید