۱۰ تاثیری که پنجره ها بر طراحی داخلی دکوراسیون دارند

اگر از اکثر افراد سوال کنید که اولویت اصلی آنها برای انتخاب خانه ای مناسب چیست، پاسخشان، موقعیت مکانی و نمای خانه است. در واقع بیشتر این افراد حاضر هستند در خانه های کوچکی زندگی کنند، اما پنجره هایشان به روی مناظری زیبا باز شود و پنجره ها برایشان نقش نمایشگر این مناظر را ایفا کنند. هر اتاق خانه می تواند پنجره هایی زیبا داشته باشد و بر اساس موقعیت و تعدد پنجره ها می توان روش های بیشماری برای دکوراسیون منزل ارائه نمود. اگر می خواهید فضای داخلی منازلتان را روشن تر و دل انگیزتر کنید، به پنجره های خانه خود توجه نمایید. در ادامه ۱۰ تاثیری که پنجره ها می توانند بر طراحی داخلی دکوراسیون خانه ها داشته باشند را با هم مرور می کنیم.

۱. نور طبیعی، سرچشمه زندگی سالم است

انسان ها از یک منظر، تفاوت زیادی با گیاهان سبز ندارند. هردوی این موجودات وقتی در معرض نور مناسب و طبیعی قرار گیرند، به خوبی رشد می کنند و اگر در محیطی تاریک زندگی کنند، به تدریج رو به مرگ خواهند رفت. نور طبیعی، منبع سرشاری از زندگی، برای بدن ما، ذهنمان، و روح و روان ما است که از طریق محیط های خارجی کسب می شود. در نتیجه نور طبیعی را می توان سرچشمه زندگی سالم دانست. صرف نظر از اینکه پنجره های محیط زندگی تان چه شکل و اندازه ای دارد، سعی کنید از نور طبیعی در اتاق های خانه استفاده کنید و تا حد امکان از وجود آن بهره گیرید.

۲.انتخاب پنجره هایی که تکمیل کننده اتاق باشند

اگر این شانس را دارید که خودتان با طراح و معمار خانه خودتان پیش از ساخت در ارتباط باشید، به محلی که پنجره قرار است در آن نصب شود توجه کنید. اتاق هایی که دارای سقف های بلند هستند و وسعت زیادی دارند، می توانند از پنجره های نورگیر یک تکه که در بالای دیوارها تعبیه می شوند، و معمولا یک شکل هستند، بهره گیرند. این پنجره ها معمولا در راهروهای بلند و سالن های بزرگ، نزدیک به سقف قرار می گیرند. در اتاق های کوچک نیز می توان پنجره های متعددی که نور آفتاب را به داخل هدایت می کنند و برای دیدن مناظر بیرون استفاده می شوند را به کار گرفت. این پنجره ها می توانند با ارتفاع کمی از کف اتاق ساخته شوند. سعی کنید مدل هایی از پنجره ها را برای اتاق هایتان انتخاب کنید که بهترین تناسب و کارایی را برایتان داشته باشند.

۳.بهترین مناظر را در بیرون از خانه برای خودتان مهیا کنید

هیچ چیز جذاب تر از بیدار شدن در اتاقی نیست که پنجره ای رو به مناظر طبیعی زیبا دارد، یا چراغ های شهر از ورای پرده های نصب شده روی پنجره اش دیده می شوند. پنجره ها کاربردی فراتر از یک دریچه معمولی روی دیوارها دارند. از طریق پنجره ها می توانید منظره ای زیبا در بیرون از خانه را شکار کنید و با خود به درون خانه بیاورید. اگر طراحی فضای بیرون از خانه با خودتان است، سعی کنید منظره زیبایی که دوست دارید با اولین نگاه از پنجره ها می بینید را خودتان بسازید یا بهبود دهید.

۴.سقف خانه را به روی روشنایی آسمان باز کنید

یک روش شگفت انگیز برای بهره مندی از نور طبیعی، کسب مستقیم روشنایی این نور، از آسمان است. سقف اتاق، دیوار پنجم شما است که معمولا هنگام طراحی دکوراسیون داخلی، از آن غافل می شویم. پنجره هایی که در سقف خانه تعبیه می شوند، علاوه بر اینکه حریم شخصی شما را بیشتر حفظ می کنند، منبع بسیار خوبی برای ورود نور طبیعی به اتاق هایتان هستند، و به خصوص در زمان هایی که به دلیل کمبود فضا، محل مناسبی برای قرارگیری پنجره روی دیوارها ندارید، می توانند مفید واقع شوند. همچنین پنجره های سقفی می توانند به عنوان المانی برای طراحی دکوراسیون نیز شناخته شوند و تنوع گوناگونی از نظر کاربرد داشته باشند. در ضمن می توانید برای کنترل میزان نور ورودی از این پنجره ها، پوشش هایی برای آنها تعبیه کنید.

۵.در انتخاب پنجره ها، حفظ حریم شخصی را در نظر بگیرید

آیا به این فکر کرده اید که در بعضی از اتاق ها علاوه بر نیاز به نور طبیعی، حفظ حریم شخصی نیز برایتان در اولویت قرار دارد؟ حمام های خانه، بهترین مثال برای چنین مواردی هستند که حریم شخصی شما در اولویت بالایی برایتان قرار می گیرد و در عین حال استفاده از نور طبیعی نیز ارجحیت پیدا می کند. در این مواقع به شکل و شمایل متفاوت پنجره ها و میزان ماتی یا شفافیت آنها توجه کنید. برای محل هایی همچون حمام می توان به جای استفاده از شیشه های شفاف که به راحتی همه چیز از پشتشان دیده می شود، از شیشه های مات استفاده کرد تا دید کمتری به داخل اتاق وجود داشته باشد. به این ترتیب ضمن ایجاد پوشش، از نور طبیعی می توان همچنان بهره برد. مدل های مختلفی از پنجره ها وجود دارد که برای حفظ بیشتر حریم شخصی شما طراحی می شوند.

۶.پنجره های نورگیر فضای دیوارهایتان را اشغال نمی کنند

در بسیاری از خانه ها، فضای دیوارها در ارجحیت قرار دارند. شاید علاقه مند به جمع آوری آثار هنری باشید و تمایل داشته باشید که بسیاری از آثار هنری خودتان را روی دیوارهای خانه به نمایش بگذارید، یا شاید ترجیح دهید دیوارهای خانه تان، فضای شخصی تری برایتان فراهم کنند. در چنین مواردی، پنجره های نورگیر بهترین انتخاب برای شما هستند. پنجره های نورگیر معمولا در بالاترین ارتفاع ممکن از کف اتاق و نزدیک به سقف نصب می شوند. به این ترتیب نور طبیعی خورشید همچنان می تواند به داخل اتاق ها وارد شود اما فضای اصلی دیوارها کاملا حفظ می شود.

۷.هنگام جانمایی پنجره ها، به موقعیت جغرافیایی محل خانه توجه کنید

اگر در ساخت و معماری خانه هایتان، شخصا دخالت دارید، حتما موقعیت جغرافیایی خانه خودتان را در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که جهت تابش نور خورشید به خانه شما به چه شکل است. معماران و سازندگان خانه ها معمولا هنگام ساخت خانه، به این ویژگی ها توجه می کنند و سعی می کنند کار طراحی بنا را برا اساس همین ویژگی ها به انجام برسانند.

مطمئنا شما هم ترجیح نمی دهید که محل قرار گیری اتاق خواب و پنجره های آن به گونه ای باشد که در هنگام صبح، با نور مستقیم آفتاب از خواب بیدار شوید. به خصوص اگر دوست داشته باشید بیشتر بخوابید و صبح ها دیرتر بیدار شوید این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند! علاوه بر این سعی کنید به تغییرات آب و هوایی و فصلی در منطقه جغرافیایی مورد نظرتان هم توجه داشته باشید. با در نظر گرفتن این مسئله می توانید نحوه قرارگیری پنجره ها را در بنای ساختمان به درستی تخمین بزنید و با این کار در هنگام گرمای زیاد و سرمای شدید، بهینه ترین دما را در ساختمان فراهم نمایید.

۸.از اشکال و ابعاد مختلفی از پنجره ها برای ایجاد جذابیت بصری در ساختمان بهره گیرید

هنگام انتخاب شکل های مختلف و ابعاد متفاوت پنجره ها، لازم نیست هیچ محدودیتی داشته باشید. بنابراین سعی کنید با توجه به نوع طراحی دکوراسیون اتاق ها، بهترین گزینه ها را برگزینید. بسیاری از طراحان و معماران دوست دارند با شکل پنجره ها، محل قرار گیری آن ها و فضاهایی که در دیوارهای ساختمان وجود دارد، بازی کنند و با استفاده از این موارد، جذابیت بیشتری در محیط خانه ایجاد نمایند. شکل و شمایل پنجره ها انواع مختلفی دارند و می توانند اشکال راست خط یا منحنی هندسی داشته باشند. می توانید نسبت به نوع طراحی دکوراسیون خانه خود، از این پنجره ها استفاده کنید.

۹.برای حفظ انرژی و وسایل منزلتان از شیشه های آفتاب گیر استفاده کنید

نکته دیگری که باید هنگام انتخاب پنجره های مناسب به آن توجه کنید، میزان جذب گرما و انتقال آن توسط شیشه های پنجره ها است. بسیاری از تولید کنندگان پنجره ها، نوعی شیشه های آفتاب گیر عرضه می کنند که می توانند از نفوذ طیف ماورای بنفش نور خورشید به محیط خانه جلوگیری نمایند. این اشعه های ماورای بنفش می توانند به مرور زمان بر مبلمان و وسایل خانه اثر بگذرانند و به رنگ و سطح آنها آسیب برسانند.

۱۰.به هر کدام از پنجره های خانه به دید یک اثر هنری بنگرید

هیچ اثر هنری دیواری، بالاتر و بهتر از طبیعت نیست. هنگام انتخاب رنگ برای دکوراسیون اتاق ها، سعی کنید به مناظر بیرون از خانه بنگرید و از آنها الهام بگیرید. به عنوان مثال آشپزخانه ای که از طریق پنجره های تعبیه شده، به منظره دل انگیزی از یک باغ زیبا وصل می شود، نیاز چندانی به استفاده از رنگ های متنوع و مختلف برای زیباتر کردن فضا و دکوراسیون داخلی ندارد. بنابراین پنجره ها می توانند به شکل گیری دکوراسیون منزل شما بر پایه مناظر بیرونی که به چشم می رسند، کمک کنند.

 

 

۱ بازدید