تفاوت میان پنجره uPVC بازشونده و دو حالته

جایگزین کردن و نصب پنجره های یو پی وی سی دو جداره، از جنبه های مختلف می تواند به عنوان مهم ترین تغییر لازم برای منزل شما در نظر گرفته شود. این تغییرات ممکن است برای خانه جدید شما باشد و یا در خانه ای که هم اکنون سکونت دارید، به عنوان پیشرفتی تازه قلمداد شود.

با توجه به تنوع محصولات و طراحی های متنوعی که برای پنجره های یو پی وی سی در بازار وجود دارد، تصمیم گرفته ایم که در این مقاله دو مورد از پرطرفدارترین و مهم ترین مدل های پنجره های یو پی وی سی را بررسی کنیم که به نظر می رسد برای کسانی که قصد دارند اقدام به انتخاب و خرید پنجره های مناسب برای خانه و محل کار خودشان نمایند، مفید باشد. هر دوی پنجره های بازشونده (Casement) و دو حالته (Tilt & Turn) دارای انواع مختلفی هستند و ویژگی های خاصی دارند، اما مهم ترین تفاوت های آنها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

ویژگی های اساسی در طراحی پنجره ها

مهم ترین چیزی که از نام پنجره های بازشونده در ذهن شکل می گیرد، متحرک بودن این پنجره ها است، یعنی پنجره هایی که می توان آنها را باز و بسته کرد. پنجره های دو حالته هم همین ویژگی بارز را دارند، اما تفاوت بزرگی که میان این دو نوع پنجره وجود دارد، در کارایی و عملکرد آنها است.

پنجره های بازشونده استاندارد، دارای لولا در ضلع بالا یا پایین قاب هستند. با توجه به این ویژگی، این پنجره ها با عنوان پنجره سایه بانی یا ناودانی هم شناخته می شوند. البته غیر از حالت استاندارد، پنجره های ناودانی معمولا به سمت داخل باز می شوند.

طراحی پنجره های دو حالته به گونه ای است که سیستم لولایی خاصی را شامل می شوند و همین امر باعث می شود که مانند پنجره های بازشونده معمولی باز و بسته شوند. همچنین لولاها موجب می شوند که این پنجره ها از بالا به سمت داخل باز شوند و از این نظر مشابه پنجره های ناودانی به نظر خواهند رسید. عملکرد باز شوندگی این پنجره ها در جهتی خواهد بود که دسته پنجره را به آن جهت بچرخانید.

معایب و مزایای پنجره های بازشونده و دو حالته

اگر پنجره ها به سمت خارج باز شوند، به این معنی است که در فضای داخلی اتاق، هیچ چیز سر راهش قرار نمی گیرد و از این بابت خیالتان راحت خواهد بود که بدون هیچ مزاحمتی آنها را باز کنید. پنجره های دو حالته که به سمت داخل باز می شوند از چنین مزیتی بهره نمی برند.

به عنوان مثال، اگر در آشپزخانه خودتان، و بالای کابینت ها، پنجره دو حالته نصب کرده باشید، هنگام باز کردن پنجره باید چیزهایی که روی کابینت قرار گرفته است را کنار بزنید تا بتوانید آن را به راحتی و به طور کامل باز بگذارید. اگر روی پنجره ها و با فاصله کمی پرده یا کرکره ای نصب کرده باشید، هنگام باز کردن این نوع پنجره ها ممکن است با مشکل مواجه شوید.

در طبقات بالای ساختمان، این ویژگی باز شدن پنجره های دو حالته به سمت داخل، باعث می شود که امکان تمیز کردن آنها از داخل ساختمان به راحتی و با سهولت انجام گیرد. در چنین حالتی، این موضوع بسیار برایتان با اهمیت خواهد بود.

یکی از انواع خاص این پنجره ها، به گونه ای طراحی می شوند که پنجره می تواند کاملا معکوس پذیر باشد. سیستم لولاهای این پنجره ها طوری ساخته شده است که باعث می شود قاب داخلی پنجره به طور عمودی تا حدود ۱۸۰ درجه بچرخد. در نتیجه می توانید پنجره را به طور کامل برگردانید و سمت بیرونی را در بخش داخلی قرار دهید.

 

نمای ظاهر پنجره های بازشونده و دو حالته

وقتی این پنجره ها بسته باشند، به نظر نمی رسد تفاوت زیادی با یکدیگر داشته باشند. هرچند در ظاهر اینطور برداشت می شود که قاب پنجره های دو حالته پهنای بیشتری دارند و بزرگتر هستند.

کارامد بودن پنجره ها از نظر اتلاف انرژی

هردوی پنجره های بازشونده و دو حالته می توانند از ویژگی دو جداره بودن بهره ببرند و به همین دلیل می توان گفت که کاملا از نظر جلوگیری از اتلاف انرژی کارامد و بهینه هستند. بالا بودن یا پایین بودن این فاکتور مهم می تواند با توجه به ضخامت پنجره های دو جداره و فاصله میان لایه های آن تعیین شود. به عنوان مثال پنجره های دو جداره که دارای فاصله ای به اندازه ۲۸ میلی متر میان لایه هایشان هستند، نسبت به انواعی از آنها با فاصله ۲۴ میلی متر، کارامدتر می باشند. فاکتور جلوگیری از اتلاف انرژی را می توان با عنوان WER (Window Energy Rating) نشان داد. بالاترین میزان این فاکتور با علامت A++ مشخص می شود و پایین ترین درجه آن نیز، درجه G خواهد بود.

 

امنیت پنجره های بازشونده و دو حالته

پنجره های یو پی وی سی با طراحی بازشونده (Casement) و دو حالته (Tilt & Turn) هر دو می توانند از سیستم قفل امنیتی چندگانه بهره بگیرند. همچنین قفل های داخلی هم می توانند روی قاب این پنجره ها نصب شوند و به این ترتیب امنیت این نوع پنجره ها در حد مطلوبی خواهد بود.

کدام نوع پنجره ها بهتر هستند؟

بدون در نظر گرفتن شکل باز و بسته شدن پنجره های بازشونده و دو حالته، تفاوت های بسیار اندکی میان ویژگی های این دو نوع پنجره وجود دارد. به همین دلیل انتخاب بهترین طراحی از میان این دو نوع حالت مطرح شده، کار چندان ساده ای نیست و می تواند به سلیقه و انتخاب های شخصی شما وابسته باشد.

البته باید در نظر باشید که میان دو نوع طراحی بازشونده و دو حالته تفاوت هایی از نظر قیمت و هزینه هم وجود دارد، و همین موضوع هم می تواند روی انتخاب شما تاثیرگذار باشد. اما صرف نظر از سلیقه شخصی، مهمترین عامل تصمیم گیری برای انتخاب پنجره ای مناسب از میان این دو نوع طراحی، می تواند به عملکرد و کارایی هر کدام از آنها و تناسب با معماری و شکل ساختمان بستگی داشته باشد. در بسیاری از موارد می توانید اطمینان داشته باشید که با انتخاب پنجره های uPVC با کیفیت از برندی معتبر، هر کدام از انواع طراحی پنجره ها برایتان مناسب خواهد بود.

 

 

۱۳۱ بازدید
پروفیل های در و پنجره upvc