تاریخچه مختصری از پنجره های UPVC

تب و تاب اولیه مربوط به تولید شیشه های دو جداره در سال های دهه هفتاد میلادی با معرفی پنجره های آلومینیومی آغاز شد، که در ابتدا شامل پنجره های کشویی بود.

در دهه هشتاد، پنجره های UPVC ابتدا از آلمان در کشورهای مختلف اروپایی مثل بریتانیا معرفی و پس از آن در همه جای دنیا مطرح شدند، که البته قیمت های بالاتری نیز نسبت به پنجره های قدیمی تر داشتند.

آلومینیوم فلزی سرد است ، عایق گرمایی در پنجره های آلومینیومی چندان مطلوب نیست. و همین امر باعث عرق کردن پنجره ها (که اصطلاحا چگالش نام دارد) در هوای سرد کوهستانی می شد. اما UPVC گرم تر است و می توانست اشکالات متداول در پنجره های آلومینیومی را برطرف کند.

در ابتدا پنجره های UPVC که رو به بیرون باز می شوند، تولید شدند. این پنجره ها در قسمت خارجی عایق بندی می شدند و معمولا دستگیره اهرمی داشتند و به همین دلیل از امنیت بالایی برخوردار نبودند.

در آن دوره پنجره های گرجستانی (Georgian) به تدریج رواج پیدا کردند. پنل های قالب زده شده UPVC که به عنوان درب های پیش ساخته به کار می رفتند، نیز مجبوبیت زیادی پیدا کردند. ظاهر این درب ها دقیقا مثل کپی هایی از درب های چوبی بود. مدل های طرح چوب رفته رفته عمومیت پیدا کردند و توانستند ظاهر خانه ها و فضاهای داخلی منازل را تغییر دهند. اما این دوره هنوز از عصر شکوفایی درب و پنجره های UPVC فاصله داشت.

پنجره های UPVC در دهه ۹۰ میلادی و تا سال ۲۰۰۰ بسیار مورد توجه قرار گرفتند. در این زمان بیشتر تولیدکنندگان پنجره های UPVC، محصولاتی تولید می کردند که از داخل عایق بندی شده بودند، از امنیت بیشتری برخوردار بودند، و قاب های ظریف تر و تمیزتری داشتند. درزگیرهایی که برای این پنجره ها به کار برده می شد، به خوبی در جای خود فیکس نمی شدند، سیاه رنگ بودند، و در ضمن بیش از اندازه بزرگ بودند.

درزگیرهای سفید رنگ، بازار فروش پنجره های UPVC را متحول کرد و جذابیت بیشتری به آنها بخشید، اما با چرک شدن و کثیف شدن این درزگیرها، پنجره های تولیدی با درزگیرهای سفید ظاهر خوبی پیدا نمی کردند. به همین دلیل باز هم درزگیرهای سیاه رنگ عمومیت یافتند.

انقلابی در پنجره های upvc

در خلال سال ۲۰۱۰ انقلابی در عایق بندی پنجره های UPVC اتفاق افتاد. در این مدت تقاضای بیشتری برای پنجره های با کیفیت تر ایجاد شد. اکثر مشتریان به دنبال پنجره هایی بودند که نیاز به نگهداری دائمی نداشته باشند و در عین حال که می خواستند از نوع UPVC باشند و از مزیت های این پنجره ها استفاده کنند، اما دوست نداشتند ظاهر ساده پنجره های UPVC را به خانه های خود بیاورند. در واقع صاحبان خانه های زیبا و لوکس علاقه ای نداشتند از پنجره هایی استفاده کنند که ظاهرشان مانند پنجره های UPVC رایج و متداول باشد. این افراد اغلب می خواستند از پنجره هایی با ظاهر متفاوت و بدون نیاز به نگهداری و تمیزکاری دائمی استفاده کنند. بنابراین در طول آن سال ها به تدریج به این نیاز مشتریان پاسخ داده شد.

پنجره های اولیه

در حال حاضر پروفیل های UPVC با رنگ های مختلفی تولید می شوند. قاب های این پنجره ها با ظاهر تمیزتر و با ظرافت بهتری عرضه می شوند که در گوشه ها و در قسمت اتصالات آنها از بست های مکانیکی استفاده می شود. به این ترتیب پنجره های UPVC می توانند کاملا مشابه پنجره های چوبی طراحی و ساخته شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای مدل های قدیمی باشند.

در نتیجه این پنجره های جدید و باکیفیت توانسته اند تمام سازندگان و صاحبان خانه ها را متقاعد کنند که بدون هیچ بحثی از آنها در تمام مراحل ساخت و ساز، طراحی دکوراسیون داخلی و نماسازی ساختمان ها استفاده نمایند.

پنجره رنگی

بنابراین مدت ده سال گذشته را می توان زمانی برای تولد دوباره انواع پنجره ها دانست.

در حال حاضر طراحی پنجره های جدید UPVC مهم ترین انگیزه تولید کنندگان برای عرضه محصولات جدید است. مشتریان نیز می توانند انواع مختلفی از این پنجره ها را بسته به سلیقه و کاربری های مورد نظرشان انتخاب کنند و از مدل های لولادار جدید، کشویی، و یا سبک های قدیمی تر با هر نوع رنگی مثل سفید، سبز، خاکستری و … استفاده نمایند. پنجره های امروزی اندازه ها و طراحی های بسیار متنوعی نیز دارند و به جرئت می توان گفت که هر مدل و طرحی که سراغ داشته باشید را می توان با استفاده از پنجره های UPVC در ساختمان ها پیاده نمود.

پنجره گرجستانی