ترفندهایی آسان برای تمیز نگه داشتن پنجره ها

اگر یک چیز باشد که باعث شود خانه شما تمیز به نظر نرسد، پنجره های کثیف است. عکس این جمله نیز صادق است، یعنی اگر فقط یک چیز باشد که باعث شود خانه شما تمیز به نظر برسد، پنجره های تمیز است.

وقتی که پنجره های خانه تان کثیف باشد، معمولاً یکی از این دو کار را انجام می دهید:

  1. ساعت ها وقت برای تمیز کردن آن ها می گذارید یا اینکه
  2. به یک متخصص پول می دهید تا بیاید و آن ها را برایتان تمیز کند.

ولی مطمئناً علاقه ای ندارید که هر چند هفته یک بار یکی از این دو کار را انجام دهید تا پنجره هایتان را درخشان نگه دارید، به همین خاطر فهرستی از کارهایی را معرفی می کنیم که بین هر بار شستشو می توانید پنجره ها را تمیزتر نگه دارید.

توصیه هایی برای تمیز نگه داشتن پنجره ها

اول از موضوعاتی کلی در رابطه با نظافت پنجره ها شروع می کنیم:

۱. کاغذ برای پاک کردن شیشه نیست.

خیلی از افراد از حوله کاغذی یا روزنامه به همراه شیشه شوی برای تمیز کردن پنجره هایشان استفاده می کنند، ولی این چندان کار خوبی نیست. این اشتباه است که فکر کنیم استفاده از کاغذ باعث می شود که تار و پود کمتری باقی بماند، و استفاده از این دو ماده در کنار هم برای پاک کردن شیشه ها می تواند موجب ساییدگی بیش از حد شیشه پنجره ها شود. استفاده از حوله ای نرم، پارچه یا اسفنج برای نظافت شیشه ها مناسب تر است.

۲. از محلول پاک کننده مناسب استفاده کنید.

استفاده از محلول پاک کنندگی مناسب می تواند تفاوتی بزرگ در تمیز نگه داشتن پنجره ها ایجاد کند.

۳. از تی شوی استفاده کنید.

به جای اینکه روی دستمال اسپری کنید و آن را روی شیشه پنجره بکشید تا کثیفی را پاک کنید، پنجره هایتان را با فرایندی دو مرحله ای تمیز کنید. محلول پاک کننده را روی پارچه بریزید، و بعد کثیفی را با تی نظافت از بین ببرید.

داخل پنجره ها را برای مدت بیشتری تمیز نگه دارید:

  • فیلترهای هوا در خانه را تمیز نگه دارید. این کار باعث می شود که مقدار گرد و غباری که در هوا در گردش است و در نهایت روی پنجره ها می نشیند، کاهش پیدا کند. همچنین لوله ها و دریچه های هوا را به صورت دوره ای تمیز نگه دارید؛ این کار نه تنها پنجره ها را تمیزتر نگه می دارد، بلکه بقیه خانه تان نیز تمیزتر خواهد بود.
  • همیشه در هنگام پخت و پز، سیستم تهویه هوا را روشن بگذارید تا از چسبیدن  روغن و مواد مشابه به پنجره ها جلوگیری کنید.
  • اگر معمولاً در خانه شمع روشن می کنید، آن ها را از پنجره ها دور نگه دارید تا دود شمع لایه ای روی شیشه پنجره تشکیل ندهد. بررسی کنید که در وسط شمع سیمی کوچک وجود دارد یا نه. اگر اینطور است، از خرید چنین شمعی خودداری کنید. این نوع فتیله شمع دود سیاه بیشتری نسبت به فتیله های بدون سیم ایجاد می کند. اگر هر دو نوع شمع را کنار هم بگذارید و به تفاوت آن ها در هنگام سوختن توجه کنید، شگفت زده خواهید شد که ببینید چقدر دود سیاه بیشتری از فتیله سیم دار بیرون می زند. این دود روی پنجره ها می نشیند، دیوارها و سقف شما را می پوشاند و وارد ریه هایتان می شود.
  • حالا که صحبت از ریه ها شد، این را هم اشاره کنیم که دود سیگار در خانه لایه ای طوسی رنگ روی پنجره ها باقی می گذارد.

بیرون پنجره ها را برای مدت بیشتری تمیز نگه دارید:

  • گرد و غبار و گرده می تواند بین توری پنجره و خود پنجره ها گیر کند، و در هنگام بارندگی به پنجره ها منتقل شود. پس بهتر است که هر وقت پنجره هایتان را تمیز می کنید، توری های پنجره ها را هم همزمان تمیز کنید. همچنین در ماه های سردتر سال که پنجره های خانه را باز نمی کنید، می توانید توری آن را در بیاورید تا فصل بهار از راه برسد. می توانید توری هر پنجره ای که هرگز باز نمی کنید را برای همیشه در بیاورید.
  • مطمئناً تا به حال فکر نکرده بودید که باربیکیو می تواند باعث کثیفی پنجره ها شود. اگر باربیکیو یا کباب پز شما خیلی به پنجره ها نزدیک باشد، نه تنها غذا، روغن و چربی روی پنجره ها می افتد، بلکه دود باربیکیو نیز روی پنجره می نشیند و لایه ای کثیف باقی می گذارد.
  • روی پنجره ها آب نریزید! اینکه با آبپاش مدام روی پنجره ها آب بریزید می تواند باعث شود که رسوبات معدنی ایجاد شود و روی پنجره لک باقی بگذارد. این کار به مرور زمان روی پنجره خش می اندازد و موجب آسیب دائمی آن می شود.
  • باغچه شما می تواند باعث کثیفی پنجره ها شود چرا که بوته زار ها گرده هایی تولید می کنند که روی پنجره ها جمع می شود. پس بهتر است که همیشه به درخت و بوته های خود برسید، و در صورت امکان آن ها را دور از خانه نگه دارید.