تاریخچه و تکنولوژی ساخت پنجره های UPVC

احتمالا همه ما آشنایی کلی و جامعی با پنجره های uPVC داریم و از آنها در خانه یا فضاهای داخلی مختلف استفاده می کنیم. با وجود آنکه بسیاری از ما این پنجره ها را به عنوان بخش مهمی از طراحی ساختمان ها می شناسیم، اما نسبت به مزایای فنی و تکنولوژی ساخت آنها آشنایی نداریم. چند دهه پیش، به سختی می شد تصور کرد که پلی وینیل کلراید بتواند به این سرعت زندگی ما را تغییر دهد و سطح جدید از راحتی و آسودگی را برایمان به همراه بیاورد. در ادامه نگاه گذرایی به تاریخچه ساخت پنجره های uPVC می اندازیم تا ببینیم این محصولات زیبا و کاربردی چگونه بخشی از خانه های ما شده اند.

پنجره UPVC

اولین اکتشافات PVC

سالیان گذشته که آنقدرها هم دور نیست، استفاده از پنجره هایی با قاب چوبی متداول بود و ساخت و استفاده از آنها نیز چندان سخت نبود. از آنجا که بشر همواره به دنبال یافتن بهترین مواد و ساخت وسایلی است که زندگی ما را ساده تر کند، به تدریج در ساخت پنجره ها نیز تحولاتی به وجود آمد. در این بین از موادی استفاده شده است که دارای مزیت های ویژه ای هستند و محصولات طبیعی همچون چوب و فلزات چنین مزایایی ندارند.

PVC یکی از این مواد مصنوعی است که برای راه یافتن به صنایع و استفاده از آن در تولید محصولات مختلف، راه طولانی و سختی را طی کرده است. اولین اکتشاف تصادفی PVC به قرن نوزدهم میلادی و بین سال های ۱۸۳۸ تا ۱۸۷۲ باز می گردد. در این سال ها آزمایشاتی توسط دانشمندان فرانسوی و آلمانی انجام گرفت که منجر به کشف گاز وینیل کلراید گردید. از این گاز می توان در تولید PVC به عنوان یک جامد سفید رنگ استفاده کرد. در آن زمان به دلیل کاربرد دشوار این ماده، هیچکس به فکر استفاده از آن برای مصارف تجاری نیفتاده بود.

در آغاز قرن بیستم میلادی، بسپارش وینیل کلراید با استفاده از نور خورشید توسط مخترعی آلمانی انجام شد. اما آزمایش های موفقیت آمیز در تولید PVC، با فاصله کمی پس از آن، اولین بار در ایالات متحده آمریکا انجام گرفت. در طی این آزمایش ها، والدو سمون (Waldo Semon)، که یک مهندس شیمی بود، به منظور یافتن جایگزینی برای پلاستیک طبیعی اقدام به سنتز پلیمرهای PVC نمود.

روش های به کار گرفته شده توسط این دانشمند برای قالب پذیر کردن PVC و تولید پلاستیک ها با استفاده از اضافه کردن برخی افزودنی ها، منجر به تولید مواد انعطاف پذیر و شکل پذیری شد که می شد به راحتی آنها را تولید و به صورت تجاری مورد استفاده قرار داد.

کاربرد PVC

اولین کاربردهای تجاری PVC پس از اختراع آن توسط والدو سمون، در ساخت لایه های مقاوم در برابر آب برای تولید پارچه های ضد آب بود.

در اواسط قرن بیستم، پنج شرکت اقدام به تولید انبوه مواد PVC نمودند، و در دهه های بعد از آن، کاربردهای جدیدی در صنایع مختلف با استفاده از این مواد یافت شد. مقاومت محصولات تولید شده توسط PVC به تدریج افزایش یافت و به این ترتیب کاربردهای آن نیز گسترش پیدا کرد. با گذشت زمان، از مزیت ها و ویژگی های PVC، به عنوان یکی از اجزای ضروری در ساخت و ساز بناها استفاده شد. از جمله این ویژگی های مهم می توان به مقاومت PVC در برابر نور، خوردگی، و مواد شیمیایی و حتی افزایش دما اشاره کرد.

در حال حاضر PVC در میان انواع مختلف پلاستیک ها که در جهان تولید می شوند، رتبه سوم را دارد؛ و در بسیاری از حوزه های صنعتی همچون صنایع سلامت، حمل و نقل، نساجی، پوشاک، ساختمان و غیره کاربرد دارد. مهم ترین دلیل محبوبیت این ماده شگفت انگیز، وابسته به مقاومت و استحکام بسیار عالی، همراه با قیمت مناسب آن است.

پنجره UPVC

استفاده از PVC در ساخت پنجره ها

یکی از مهم ترین و محبوب ترین کاربردهای PVC در حوزه ساخت و ساز، استفاده از آن در تولید پنجره های UPVC است. حرف U در ابتدای نام UPVC به معنی unplasticised یا غیرپلاستیکی است؛ یعنی این مواد به صورت شیمیایی و به سبک پلاستیک های رایج ساخته نشده اند.

مواد UPVC خالص که به صورت ترکیبی از کلر، کربن و هیدروژن می باشند، برای تولید پروفیل های به کار رفته در ساخت پنجره ها مناسب نیستند. به همین دلیل به منظور کاربردی کردن این مواد، انواعی از تثبیت کننده ها به ترکیبات آن اضافه می شوند تا برای ساخت پنجره ها مناسب تر شوند. در صورتی که از پنجره های UPVC استفاده کنید، لازم نیست در خصوص اثرات آب و هوا، پوسیدگی، تغییر شکل یا رنگ پریدگی آنها نگران شوید.

بر اساس برآوردهایی که شده است، طول عمر پنجره های UPVC در حدود ۲۵ سال است، و پس از این مدت، می توان مواد سازنده این پنجره ها را در دمای بسیار بالا بازیافت نمود.

این روزها پنجره های UPVC جدید با آخرین فناوری نوین ماشینی U-R-B-A-N ساخته می شوند که یکی از بهترین روش های تولید پنجره های وینیل است.

تولید پنجره های UPVC با ریختن ماده گداخته UPVC در قالب های مخصوص آغاز می شود تا پروفیل های مورد نظر ساخته شود. هر پروفیل می تواند شکل و طراحی خاص خودش را داشته باشد. سپس پروفیل های UPVC به بخش های مختلف تقسیم می شوند و هرکدام می توانند اندازه مشخصی داشته باشند. این تکه ها بوسیله همجوشی گرمایی به یکدیگر جوش داده می شوند و به این ترتیب پنجره ها با اشکال مختلف ساخته می شوند. همچنین درون پروفیل ها قطعات فلزی(گالوانیزه) قرار داده می شود تا استحکام آن ها تقویت شود. سپس گوشه های جوش خورده پروفیل های UPVC با استفاده از دستگاه های مخصوص صیقل داده می شود و پروفیل های آماده شده به شکل قالب های پنجره ها درمی آیند.

بر اساس این مراحل ذکر شده، پنجره های UPVC با اشکال زیبا و با اندازه های مختلف در کارخانه ها ساخته می شوند. هر کدام از پنجره های UPVC که در ساختمان ها نصب می شوند، با توجه به سایزهای مورد نیاز و تعیین شده ساخته می شوند، به همین دلیل می توان تضمین کرد که هر کدام از پنجره هایی که ساخته می شوند، کاملا با اندازه های مورد نظر مطابقت داشته باشند.

برای کاربری راحت، پنجره های UPVC در انواع مختلفی همچون پنجره های لولادار، پنجره های لولادار، پنجره های دو لنگه بازشو، پنجره های تک لنگه بازشو، پنجره های کشویی و غیره تولید می شوند. همچنین این پنجره ها در رنگ های مختلف ساخته می شوند و با استفاده از آنها می توانید نمای ساختمان ها را نیز زیباتر کنید.

در UPVC

۲ بازدید