چرا از پنجره های بزرگ در خانه خود استفاده کنیم؟

خانه ای که پنجره های زیادی داشته باشید جذابیت زیادی نیز دارد، و هر چه اندازه پنجره ها بزرگتر باشد این جذابیت نیز بیشتر می شود. اکثر ما هم عقیده هستیم که خانه ای که دارای پنجره هایی از کف تا سقف است بسیار مطلوب تر از خانه ای با پنجره های کمتر و کوچکتر است.

پنجره های بزرگ موجب دسترسی دیداری به محیط بیرون می شوند، روشنایی طبیعی روز را وارد خانه می کنند و می توانند هوای تازه و گردش هوا فراهم کنند. پنجره های بزرگ مزیت های زیادی دارند که در زیر با هم مرور می کنیم.

۱.نور طبیعی فراوان

به ویژه در روزهای تاریک زمستان، زمانی که بعضی از ما تحت تأثیر اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی زمستانی قرار می گیریم، پنجره های بزرگ می تواند باعث ورود نور به داخل خانه شود، و به شما اجازه می دهد که از روشنایی برق چشم پوشی کنید تا بتوانید از نور طبیعی بهره ببرید. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی می تواند انرژی و روحیه را تقویت کند و به طور کلی باعث می شود که احساس بهتری پیدا کنید و در عین حال، ضمن تنظیم ساعت بیولوژیکی طبیعی شما، خواب بهتری را نیز در شب برایتان به ارمغان آورد.

۲.بهره خورشیدی منفعل

پنجره های بزرگ اگر به درستی طراحی و در محل مناسب نصب شوند، می توانند از طریق بهره خورشیدی منفعل در فصل زمستان زمانی که خورشید در حال تابیدن است، به گرم کردن خانه کمک کنند.

۳.آوردن محیط بیرون به داخل

پنجره های بزرگ می توانند کمک کنند که شما حتی وقتی درون خانه هستید، همچنان بخشی از محیط بیرون باشید. مطالعات نشان داده که چشم انداز دنیای طبیعت تأثیر مثبت عمیقی روی سلامت و تندرستی ما دارد. چشم انداز طبیعت می تواند روحیه ما را تقویت کند و ما را شادتر کند. زیبایی محیط بیرون همچنین پس زمینه ای خیره کننده برای دکور خانه شما فراهم می آورد.

۴. هنر کاربردی

نگاه کردن به پنجره های زیبا خوشایند است، اتاق را بزرگتر جلوه می دهد، و در هنگام فروش خانه به ارزش آن می افزاید.

چند نکته دیگر در مورد پنجره های بزرگ:

طراحی و دیزاین

معمار ساختمان در هنگام برنامه ریزی برای طراحی پنجره، جهت خانه را در نظر می گیرد. مهم است که دید احتمالی از بیرون و حرارت بیش از حد در زمان هایی مشخص از سال را در نظر گرفت. معماران می توانند پنجره ها یا سایه بان هایی طراحی کنند که ضمن حفظ چشم انداز، دید از بیرون را نیز به حداقل برساند.

قابلیت عملکرد

پنجره های بزرگ می تواند ثابت یا متحرک و یا ترکیبی از هر دو باشد. مزیت پنجره ثابت این است که هیچ قسمت متحرکی ندارد و در نتیجه نسبت به پنجره قابل متحرک ارزان تر است. مزیت پنجره قابل متحرک این است که اجازه گردش و جریان هوای بیشتری را می دهد و هوای تازه زیادی می تواند وارد خانه شود. برخی از پنجره های بزرگ ترکیبی از هر دو هستند، به طور که بخش قابل عملکرد آن در قسمت های بالایی یا پایینی قرار گرفته، و قسمت میانی به عنوان واحدی ثابت باقی می ماند.

ساخت

در هنگام طراحی و ساخت پنجره های بزرگ، استفاده از تولیدکننده ای که تجربه ساخت پنجره های بزرگ را دارد در رسیدن به نتیجه موفق حیاتی است. چارچوب پنجره هیچ وقت نباید پیچ و تاب یا ترک بردارد و پنجره بزرگ همیشه باید توسط متخصصانی نصب شود که مورد تأیید سازنده قرار دارند. چارچوب پنجره باید همیشه به شکلی سفت و محکم به جداره ها متصل شود.

بهره وری انرژی

یکی از نگرانی ها در مورد پنجره های بزرگ بهره وری انرژی، یا در واقع فقدان آن است. امروزه تکنولوژی پنجره ها نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. عوامل متعددی می تواند باعث شود که پنجره های بزرگتر در محیط های سردتر نیز عملکرد قابل قبولی داشته باشند. بهره وری انرژی به وسیله ارزش U اندازه گیری می شود که بر عکس ارزش R (نرخ اتلاف گرمای ماده در هر اینچ) است. در هنگام بررسی این موضوع که آیا پنجره ای دارای بهره وری انرژی خوبی است یا نه، به دنبال پنجره هایی باشید که ارزش U کمتری دارند.

چارچوب

برای حفظ بهره وری انرژی پنجره، مهم است که چارچوب پنجره دارای عایق بندی مناسب باشد. از استفاده از چارچوب های فلزی عایق بندی نشده خودداری کنید چرا که فلز رسانای حرارتی است و در پنجره فلزی عایق بندی نشده، اتلاف حرارت قابل توجهی صورت می گیرد. یکی از بهترین مصالح چارچوب پنجره فایبرگلاس است چرا که مواد آن به همان نسبت شیشه منبسط و منقبض می شود و در نتیجه اتصال بین شیشه و چارچوب حفظ می شود.

نتیجه گیری

پنجره های بزرگ مزایای قابل توجهی برای هر خانه ای به دنبال دارند چرا که محیط بیرون بخشی از دکور داخلی می شود، مقادیر زیادی از نور طبیعی به داخل می تابد و چشم اندازهای زیبایی فراهم می آورد. با پیشرفت تکنولوژی پنجره، نگرانی ها بابت بهره وری انرژی پنجره های بزرگ کاهش پیدا کرده است.