راهنمای پوشش و تزیین پنجره ها-بخش اول

از بین تمام تصمیماتی که صاحب خانه ها در هنگام دکور خانه می گیرند مثل رنگ نقاشی دیوارها، اسباب و اثاثیه، پارچه ها، فرش ها، چراغ ها و اکسسوری ها، دکور پنجره ها معمولاً مورد غفلت واقع می شود یا اینکه توجه کافی به آن نمی شود.ولی پوشش پنجره ها قطعه ای مهم از پازل دکور در هر خانه ای است. پرده و کرکره بدون شک می تواند تکمیل کننده طرح کلی دکور خانه باشد و ظاهر خوبی به وجود آورد، ولی در عین حال برای حریم شخصی، روشنایی، پنهان کردن ظواهر نامناسب و غیره نیز دارای اهمیت است.اگر به فکر ایجاد تغییر در دکور پنجره هایتان هستید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد که این فرایند را آسان تر انجام دهید.

در تصویر انتخاب یک پرده متناسب با مدل پنجره را مشاهده میکنید که این هم خوانی بین مدل پرده و پنجره خلیجی تا چه حد به زیبایی منزل شما کمک نموده است.

پروژه: نصب پرده های پنجره

چرا: تبدیل پوشش پنجره هایتان از چیزی که تنها کفایت می کند به چیزی که تأثیری خاص به وجود می آورد، کمک خواهد کرد که فضای شما بهترین ظاهر را داشته باشد. اگر اتاق نشیمن نشان داده شده در این تصویر را بدون پرده های طرح دار تصور کنید، آن گاه برایتان آسان خواهد بود که متوجه شوید چرا پوشش پنجره ها می تواند نقشی مهم در دکور فضای اتاق داشته باشد.

ولی پوشش پنجره ها فقط ابزاری دکوری نیست. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، پوشش پنجره ها فرصتی فراهم می کند تا کنترل بهتری بر حریم خصوصی و نور داشته باشید، ظواهر نامناسب را پنهان کنید .

چه کسی باید این کار را انجام دهد:

برای نصب درست پرده ها، کمک گرفتن از یک کارشناس خبره یا طراح نمای داخلی می تواند بهترین گزینه باشد. صنعت دکور پنجره مدام در حال تغییر است، و یک متخصص با دانش از گزینه های متعدد موجود در بازار اطلاع کامل دارد. او می تواند در مورد رنگ، الگو و طرح به شما مشاوره دهد و پرده های پنجره تان را به درستی اندازه گیری و نصب کند.

اگر می خواهید خودتان پرده های پنجره هایتان را نصب کنید، انتخاب هایتان در مواد (و گاهی سایز) محدودتر است و تخصص حرفه ای را فدای راحتی در کار خواهید کرد. همچنین مجبور خواهید بود که خودتان اندازه گیری و نصب را نیز انجام دهید.

به چه مواردی باید توجه کرد:

  1. اهداف خود را بدانید.

اول از همه، کاربرد پرده های جدید پنجره تان را مشخص کنید. معمولاً سه مورد برای توجه وجود دارد: حریم خصوصی، کنترل نور و عایق بندی. شاید برایتان مهم باشد که به فقط یکی از این سه، یا ترکیبی از هر سه مورد با هم دست پیدا کنید. اهمیت هر کدام از موارد را بر اساس مقیاسی از ۱ تا ۱۰ درجه بندی کنید، به طوری که ۱ به معنی حداقل اهمیت و ۱۰ حداکثر اهمیت است، تا به شما در تصمیم گیری کمک کند.

حریم خصوصی: آیا رهگذران و همسایه ها می توانند داخل خانه تان را ببینند؟ آیا برایتان راحت است که ناظران از بیرون پیکرهایی محو را از طریق پنجره های نیمه شفاف در هنگام شب ببینند؟ یا اینکه به دنبال پوششی کاملاً مات و کدر برای پنجره هستید؟

کارکرد اتاق را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که به دنبال چه میزان حریم خصوصی هستید.

کنترل نور: می خواهید چقدر نور وارد اتاق شود؟ آیا می خواهید که پوشش پنجره های اتاق به شکلی باشد که اتاق کاملاً تاریک باشد، یا اینکه فقط جلوی اشعه های شدید آفتاب در میانه روز را بگیرد؟ آیا زاویه چراغ روشنایی خیابان به گونه ای است که شما را شب ها اذیت می کند؟

برای اتاق تلویزیون یا اتاق خواب ها، مثل اتاق نوزادی که در اینجا نشان داده شده، شاید بهتر باشد که آستر تیره ای به پنل های پرده اضافه کنید تا جلوی نفوذ نور را بگیرید.

فضاهای عمومی تر در خانه، مثل اتاق نشیمن و آشپزخانه، جایی مناسب هستند تا اجازه دهید که روشنایی روز به داخل وارد شود. کرکره های خورشیدی تور دار (که در تصویر نشان داده شده است)، نور ورودی را فیلتر می کند بدون اینکه جلوی چشم انداز را بگیرد. این نوع کرکره ها دارای رنگ ها و درجه های مختلفی از شفافیت است.

عایق بندی: آیا اولویت اول شما این است که در طول زمستان گرما را داخل نگه دارید و در تابستان، جلوی ورود آن را بگیرید؟ عایق بندی به ویژه وقتی عامل مهمی به شمار می آید که شما در خانه ای قدیمی با پنجره های سرد زندگی می کنید و هنوز تصمیمی برای تعویض پنجره های منزل خود با پنجره های دوجداره upvc نگرفته اید.

کرکره های سلولی شانه عسلی و پارچه های تاریک کننده می تواند به بهبود عامل عایق بندی کمک کند. همچنین، می توانید از چندین پوشش روی یک پنجره استفاده کنید تا عایق بندی را افزایش دهید، برای مثال، کرکره را با پنل های پرده پارچه ای ترکیب کنید.

  1. برجستگی ها یا محدودیت های معماری خانه را شناسایی کنید.

نگاهی دقیق به پنجره ها و اطراف آن بیندازید و هر ویژگی برجسته معماری که ممکن است با انواع مختلف پوشش پنجره تداخل به وجود بیاورد را شناسایی کنید. به همین شکل، به اجزایی که نباید پوشانده شود نیز توجه کنید، مثل پنجره های شیشه رنگی بالایی در این اتاق نشیمن.

آیا پنجره اتاق شما در مجاورت دیوار قرار دارد؟ دستگیره های پنجره ممکن است که با عملکرد کرکره های پنجره تداخل ایجاد کند. اگر بخاری های مدرن دیواری دارید، بهتر است که پنل های پرده را در مقابل پوشش های گرما قرار ندهید. این کار جلوی ورود آسان گرما به اتاق را می گیرد و می تواند موجب انباشته شدن گرد و خاک پشت پنل شود.

پنجره های عریض نیز می تواند عاملی محدودکننده در انتخاب های شما برای پوشش پنجره باشد. برای مثال، حداکثر ابعاد برای بیشتر کرکره های پنجره بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ سانتی متر است. اگر پنجره شما عرض تر باشد، مجبور خواهید بود که دو یا چند کرکره را برای پوشش پنجره نصب کنید، یا اینکه به دنبال راهکاری شخصی سازی شده و البته گران تر باشید. در حالت ایده آل، تقاطع بین دو کرکره باید در یک برجستگی معماری مثل فاصله عمودی بین دو پنجره در این تصویر باشد.

 

این مطلب ادامه دارد…

۱ بازدید