راهنمای پوشش و تزیین پنجره ها-بخش دوم

۳. در مورد مکان های نصب تصمیم بگیرید.

هیچ روش صحیح مطلقی در مورد طراحی پوشش پنجره ها وجود ندارد. بعضی از انتخاب ها به وسیله مشخصات مکان تحمیل می شود، ولی به طور کلی بستگی به سلیقه شما دارد. این ها چند تا از شیوه های رایج نصب پرده پنجره ها است:

نصب از داخل در مقابل نصب از بیرون. کرکره ها را می توان از داخل و یا از بیرون نصب کرد. کرکره های نصب شده از داخل باعث می شود که قالب های دکوری دیوار در اطراف پنجره ها به خوبی به چشم بیایند. کرکره های نصب شده از بیرون به بالای چارچوب پنجره نصب می شود و معمولاً روشنایی را از گوشه ها نشان نمی دهد.

  1. جابجایی و حرکت پرده ها

این نکته را در نظر بگیرید که هر چند وقت یک بار پرده پنجره هایتان را تنظیم می کنید؛ چند بار در روز، یا فقط یک بار هر از چند گاهی؟ به چقدر انعطاف نیاز دارید؟ این ها چند تا از رایج ترین انواع حرکت و جابجایی پرده ها است:

از بالا به پایین یا از پایین به بالا. این شیوه بیشتری انعطاف پذیری را از نظر کنترل نور و حریم شخصی در اختیار شما قرار می دهد، چرا که کرکره ها را می توان از بالا یا پایین باز کرد تا ورودی های دید مختلفی ایجاد کرد که می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد.

بدون سیم. گزینه ای دستی که در آن، کرکره ها را بدون استفاده از سیم باز و بسته می کنید. والدینی که بچه های کوچک دارند یا پدربزرگ و مادربزرگ هایی که نوه دارند و یا در انتظار نوه دار شدن هستند، بهتر است که به فکر پرده های بدون سیم برای پنجره باشند چرا که از بیشترین درجه امنیت برای کودکان و همچنین حیوانات خانگی برخوردار است.

حلقه های چرخشی پیوسته. این گزینه جایگزین سیم های قدیمی بالا برنده پرده است. این نوع حلقه روکش دار است و به شما اجازه می دهد که موقعیت باز و بسته شدن پرده پنجره را با دقت بالا تعیین کنید.

کرکره های موتوریزه و قابل برنامه ریزی. این نوع کرکره انعطاف پذیری بالایی را فراهم می کند و کهنگی و فرسودگی ناشی از تماس دستی با مواد را به حداقل می رساند. به علاوه، این نوع کرکره با باتری و از طریق کنترل از راه دور عمل کار می کند.

نوع پارچه:

پارچه ها نقاط قوت و ضعف مختلفی دارند. با اینکه شاید شما از ظاهر پارچه خاصی خوشتان بیاید، ولی ممکن است با سبک زندگی یا شرایط شما متناسب نباشد.

برای مثال، استفاده از پارچه کتان در خانه هایی که رطوبت بالایی دارند توصیه نمی شود. اگر این نوع پارچه در محیط مرطوب آویزان شود، طول آن افزایش پیدا می کند. به همین خاطر پرده ای که قبلاً به اندازه کف اتاق می رسید، بعد از مدتی به خاطر رطوبت یا نمِ هوا روی کف زمین رها می شود. کتان در شرایط آب و هوایی خشک نیز انتخاب مناسبی نیست، و دلیل آن کاملاً برعکس است: در آب و هوای خشک، این نوع پارچه جمع و کوچک می شود.

سبک:

سبک های طراحی و تزئینات بی شماری برای پوشش پنجره ها وجود دارد، مثل پرده های چین دار، حلقه ها، گلابتون دوزی، بند نگهدارنده پرده و موارد دیگر.دیدن تصاویر انواع مختلف پرده و پوشش پنجره ها راهی عالی است تا خودتان را با سبک های مختلفی که خوشتان می آید (و نمی آید) آشنا کنید.

هماهنگی الگو

به طور کلی، شما دوست دارید که چشم تان در طول اتاق حرکت کند، پس بهتر است که تعادلی بین الگو، رنگ و بافت ایجاد کنید.

اگر پنجره های متعددی دارید و می خواهید پارچه ای طرح دار را استفاده کنید، لازم است در ذهن خود مجسم کنید که آن طر ح و الگو چگونه در کل فضا قرار می گیرد. بهتر است پرده ها رو طوری روی پنجره ها آویزان کنید که طرح و الگوها در کنار هم قرار بگیرند. به عنوان مثال، تصور کنید اگر در تصویر بالا طرح های کرکره ها با یکدیگر هم تراز نبودند چه نمای زشتی به وجود می آمد.

طول پرده

قانون مشخص و سریعی در مورد طول پرده ها وجود ندارد، بلکه این موضوع تصمیمی شخصی است. به طور مرسوم، طول پرده کمی بالاتر از سطح زمین قرار می گیرد. ولی برخی پرده ها در طاقچه پنجره به پایان می رسند، همان طور که در این اتاق خواب نشان داده شده است.

والان

والان ها به طور کلی در بالای پنجره نصب می شوند، ولی در این تصویر رویکرد کمی متفاوتی به کار گرفته شده است. این والان ها به جای بالا، در سه ربع بالای پنجره نصب شده اند.

نهایی شدن کار

چقدر زمان می برد؟ زمانی که پرده شخصی سازی شده خود را به طراح یا متخصص پنجره سفارش می دهید، لازم است که چیزی بین چهار تا هشت هفته صبر کنید. این مدت زمان می تواند بسته به موجود بودن پارچه مورد نظر شما و برنامه زمانی کارگاه و نصب، متفاوت باشد.

۴۹ بازدید
پروفیل های در و پنجره upvc